Ljiljana Kučaj iz Gračanice za penziju radila 33 godine, sad ne može da je podigne

Stefan Nikolić аватар

Odluka Kosovske centralne banke da zabrani upotrebu dinara na Kosovu i Metohiji pogodila je mnoge stanovnike, posebno penzionere i korisnike socijalne pomoći iz Srbije koji se oslanjaju na dinarska primanja. Samohrana majka Ljiljana Kučaj, koja živi u nedovršenoj kući u Gračanici sa ćerkom i unukom, istakla je da je njen život doveden u pitanje zbog ove odluke.

Kučaj je samo jedna od mnogih kojima je zabrana dinara donela finansijske probleme. Mnogi penzioneri i korisnici socijalne pomoći iz Srbije ističu da im je egzistencija ugrožena jer ne mogu pristupiti svojim dinarskim primanjima usled ove odluke. Neki od njih su se suočili sa problemima u ispunjavanju osnovnih životnih potreba kao što su hrana, lekovi i smeštaj.

Ova odluka je takođe izazvala nezadovoljstvo u srpskoj zajednici na Kosovu i Metohiji, koja se oseća diskriminisano i zapostavljeno. Mnogi smatraju da je ovo samo još jedan potez kosovske vlade koji ima za cilj otežavanje života srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji.

Centralna banka u Prištini, međutim, brani svoju odluku tvrdeći da je zabrana dinara donesena kako bi se ojačao kosovski dinar i zaštitila finansijska stabilnost zemlje. Oni tvrde da je ovaj potez deo šire strategije za jačanje ekonomije i integraciju Kosova u međunarodni finansijski sistem.

Ipak, mnogi stanovnici Kosova i Metohije, posebno oni koji su zavisni od dinarskih primanja, ne mogu da prihvate ove argumente. Oni ističu da im je onemogućen pristup sopstvenim sredstvima i da su prinuđeni da se snalaze na druge načine kako bi preživeli.

Vlada Srbije je reagovala na ovu situaciju izražavajući zabrinutost zbog odluke kosovske centralne banke i najavila da će preduzeti odgovarajuće korake kako bi zaštitila interese svojih građana na Kosovu i Metohiji. Ministarstvo finansija je najavilo da će pružiti podršku penzionerima i korisnicima socijalne pomoći kako bi im pomoglo da prevaziđu finansijske teškoće uzrokovane ovom odlukom.

U međuvremenu, stanovnici Kosova i Metohije nastavljaju da se suočavaju sa posledicama zabrane dinara i traže rešenja kako bi prebrodili tešku situaciju. Mnogi se oslanjaju na solidarnost i pomoć svojih komšija i prijatelja kako bi obezbedili osnovne životne potrebe.

Ova situacija dodatno je produbila političke tenzije između Srbije i Kosova, i postavlja pitanje o budućnosti odnosa između ove dve zemlje. Dok kosovska vlada tvrdi da je ova odluka deo njihove politike jačanja ekonomije, Srbi na Kosovu i Metohiji se sve više osećaju izolovano i zapostavljeno.

U međuvremenu, penzioneri poput Ljiljane Kučaj nastavljaju da se bore sa svakodnevnim izazovima i pokušavaju da pronađu načine kako da prežive u novim uslovima. Njihova priča je samo jedna od mnogih koja ukazuje na duboke ekonomske i socijalne probleme sa kojima se suočava srpska zajednica na Kosovu i Metohiji.

Kako će se situacija dalje razvijati i da li će biti moguće pronaći rešenje koje će zadovoljiti sve strane, ostaje da se vidi. Za sada, stanovnici Kosova i Metohije ostaju u neizvesnosti i pokušavaju da se prilagode novim okolnostima koje je donela odluka kosovske centralne banke.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije