Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je večeras, tokom gostovanja u emisiji RTS „Oko“, komentarisao recentne navode Dojče velea u vezi sa njegovim političkim ambicijama i odnosima Srbije sa Nemačkom i Zapadom. Vučić je istakao da je uveren da će pobediti na predstojećim izborima, ali je i naglasio da nakon Angele Merkel neće imati isti privilegovan status kao što je imala Srbija pod njenim vođstvom. On je naglasio da je od suštinskog značaja da Srbija nastavi svoj evropski put, ukazujući na to da je to u obostranom interesu.
Na pitanje da li smatra da će novi nemački kancelar Olaf Šolc i ministarka spoljnih poslova Analena Berbok drugačije gledati na Srbiju u poređenju sa prethodnom kancelarkom Merkel, Vučić je odgovorio da će sve zavisiti od njihove politike, ali je istakao da Srbija mora da se rukovodi svojim interesima. On je podsetio na to da i Šolc priznaje da Nemačka ne može da se oslobodi zavisnosti od ruske nafte, što dodatno komplikuje situaciju.
Vučić je takođe izneo očekivanja o dobroj saradnji sa Sjedinjenim Američkim Državama, otkrivajući detalje razgovora sa američkim ambasadorom u Srbiji. Kako je naveo, postoje određeni pozitivni signali koji ukazuju na to da bi saradnja mogla biti unapređena, iako je primetio da neki mediji, poput N1, ne izveštavaju o ovim pozitivnim aspektima koji su od značaja za Srbiju.
U vezi sa situacijom oko Naftne industrije Srbije (NIS), Vučić je rekao da je trenutna pozicija Srbije specifična, naglašavajući da je Srbija već deo nekih sankcija EU, ali da se traži rešenje kako bi se izbegle dodatne posledice. Na pitanje o mogućem otkupu udela u NIS-u, on je rekao da se o tome razgovara i da će se ti razgovori nastaviti. Takođe je poručio građanima da ne brinu, jer će se pitanje uvoza nafte i snabdevanja gasom rešiti.
Predsednik je istakao da Srbija nije članica EU i da je njena pozicija jedinstvena, što je objasnio i nemačkoj ministarki Berbok. On je naglasio da je Srbija reagovala mudro kada je odlučila da ne uvede sankcije Rusiji, ističući da su takve odluke rezultat promišljenog razmišljanja o nacionalnim interesima.
Vučić je izjavio da je važno da se razume i pozicija Srbije kao zemlje koja nije bombardovana od strane Rusije, već od strane 19 drugih zemalja, što stvara dodatne komplikacije u međunarodnim odnosima. Ovaj aspekt je naglasio kao ključan za razumevanje trenutnih izazova sa kojima se Srbija suočava.
Takođe, on je istakao da će Srbija učiniti sve što je u njenoj moći da obezbedi stabilno snabdevanje energentima, uprkos trenutnim preprekama i globalnim krizama koje utiču na energetski sektor. Vučić je poručio da je potrebno da Srbija ostane proaktivna i da traži rešenja koja će omogućiti ekonomsku stabilnost i napredak.
Na kraju, Vučić je ponovio da Srbija ima jasnu viziju svog puta ka Evropi, ali da će se uvek rukovoditi nacionalnim interesima i pragmatičnim pristupom. Njegove reči su ukazale na to da će Srbija nastaviti da se prilagođava promenama u međunarodnom okruženju, ali da će zadržati fokus na sopstvenom razvoju i blagostanju svojih građana.