Mađarska se protivi daljim sankcijama Rusiji

Jovana Kovačević avatar

Mađarska se protivi daljim sankcijama Rusiji i ulaže napore da spreči bilo kakva dodatna ograničenja energetske i nuklearne saradnje, izjavio je danas mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.

„Smatramo da je politika sankcija propala. Dakle, ne vidimo smisla u usvajanju novih paketa sankcija“, rekao je Sijarto posle telefonskog razgovora sa estonskim ministrom spoljnih poslova Margusom Caknom, prenosi Tass.

On je dodao da je tokom sastanka ambasadora EU prošlog vikenda u Briselu Mađarska jasno stavila do znanja da „neće dozvoliti bilo kakve kaznene mere koje utiču na energetski sektor i proizvodnju nuklearne energije ili ugrožavaju spoljne odnose EU“.

Mađarska je oduvek bila skeptična prema politici sankcija prema Rusiji, a ovo je još jedna u nizu izjava kojima Sijarto ističe neslaganje sa većinom ostalih članica Evropske unije.

Mađarska se protivi sankcijama Rusiji

Analitičari ukazuju na to da je Mađarska poznata po svojim radikalnim stavovima o sankcijama Rusiji, te da ne deli stavove velikih evropskih sila koje podržavaju ove kaznene mere.

Ministar Sijarto je dodao da je telefonski razgovor sa estonskim kolegom bio prilika da se razmotre aktuelne teme iz evropske agende, kao i problemi s kojima se suočava EU zbog aktuelne situacije.

Mađarska, koja se nalazi u srcu Evrope, smatra da bi dalje sankcije Rusiji mogle imati negativne posledice na energetsku stabilnost Evrope i da bi mogle opteretiti evropsku privredu.

Ovo je pogotovo važno za Mađarsku, koja se oslanja na ruski gas preko direktnog povezivanja s Rusijom, a takođe je poznata i po svom nuklearnom sektoru, gde sarađuje sa ruskim ulagačima.

Nebrojeno puta se o članstvu Mađarske u EU govorilo kao o problematičnom, a slučajevi ovakvih radikanih stavova prema ključnim pitanjima poput sankcija Rusiji samo podgrevaju ovu raspravu.

Spor između Mađarske i većine članica EU

Ovo je samo jedan u nizu sporova između Mađarske i većine članica EU. Naime, Mađarska je bila protiv politike izbeglica EU, ali i unutrašnje politike EU, čime su se sukobili sa ostalim članicama.

Postoje i mnoga pitanja oko unutrašnjeg uređenja Mađarske, odnosno kršenja ljudskih prava, koja su takođe bio uzrok nesuglasica između Mađarske i EU.

Sama Mađarska tvrdi i da politika sankcija nema smisla, i da bi zemlje koje su zainteresovane za ekonomsku saradnju sa Rusijom trebale imati slobodu da to čine, bez ograničenja koja bi uvela EU.

Takođe, Mađarska je kritikovala i odluke Evropske komisije u pitanjima međunarodne trgovine, kao što je njen stav prema Kini i SAD. Mađarska se u više navrata zalagala za slobodnu trgovinu i slobodno carinsko povezivanje sa drugim zemljama.

Konačno, Mađarska je još jednom potvrdila svoj stav protiv politike sankcija prema Rusiji, što je samo jedan od mnogih primera u kojima je ova zemlja na kolizionom kursu sa zvaničnim stavovima EU.

Sprovedene sankcije Rusiji u 2014. godini

Nakon protivzakonitog pripajanja Krima Rusiji i mešanja u sukobe u istočnoj Ukrajini, Evropska unija i Sjedinjene Američke Države reagovale su ekonomskim sankcijama protiv Rusije.

Te sankcije obuhvataju ograničenja pristupa kapitalnim tržištima EU, ograničavanje pristupa tehnologiji za naftnu i gasnu proizvodnju i energetski sektor, kao i zabrane izvoza tehnologije za duboke moračke kopnene projekte u Rusiji.

Pored toga, sankcije se odnose i na oblast stvaranja vojne tehnologije, namenske industrije i industrije dvostrukih namena, kao i odlaganje izdavanja viza.

Predsednik Rusije Vladimir Putin nazvao je sankcije besmislenima i dodao da neće priznati Krim kao deo Ukrajine. Rusija je, takođe, uvela reciprocne restrikcije EU i SAD prema ruskom bankarskom, energetskom i prehrambenom sektoru.

Jovana Kovačević avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije