Mađarski pomoćnik premijera Viktora Orbana, Gergelj Guljaš, izjavio je da je Mađarska otvorena za dalje pregovore sa Evropskom komisijom o daljem deblokiranju fondova Evropske unije, ali istovremeno postavlja “crvene linije“ po pitanju prava LGBT osoba i migracija.
Guljaš je optužio Brisel za licemjerje u reakcijama na sporove, ističući da je EU odlučila da ignoriše nedavne sukobe oko reforme pravosuđa i medija u Poljskoj, prenosi Rojters.
“Mađarska vlada smatra jednom od slabosti sadašnje Evropske unije to što se meša u unutrašnju politiku članica“, rekao je on uz opasku da reakcije Brisela na dešavanja u Poljskoj govore da Evropskom unijom vlada “licemerna banda“.
Guljaš je istaknuo da Mađarska smatra da se mora poštovati suverenitet svake članice EU te da se ne slaže sa pritiscima iz Brisela koji se odnose na prava LGBT osoba i migracijske politike.
“Nećemo dopustiti da Evropska unija vrši pritisak na nas po pitanju prava LGBT osoba i politike migracija. To su crvene linije“, rekao je Guljaš.
Ova izjava dolazi u trenutku kada je Mađarska blokirana od strane EU-a u vezi sa deblokiranjem fondova zatvorenih zbog pravne i zakonodavne vladavine te blokiranjem novog budžeta EU.
EU je kritizirala Mađarsku zbog usvajanja svoje anti-LGBT zakonodavstva i politike migracija koju smatra diskriminatornom i neprijateljskom prema stranim medijima i nevladinim organizacijama.
Guljaš je pozvao EU da se fokusira na suštinske stvari poput jačanja evropske ekonomije, borbe protiv pandemije i jačanja unutrašnjeg tržišta i sigurnosti.
“Nažalost, umjesto toga, Brisel nas želi prisiliti da prihvatimo politiku koja bi narušila naše tradicionalne vrijednosti“, rekao je Guljaš.
Mađarska je već blokirana u vezi s deblokiranjem fondova EU zbog pravnih i zakonodavnih sporova. EU je kritizirala Mađarsku zbog usvajanja anti-LGBT zakonodavstva i politike migracija koju smatra diskriminatornom i neprijateljskom prema stranim medijima i nevladinim organizacijama.
Mađarska tvrdi da se EU miješa u unutarnje političke stvari članica i da nameće svoje vrijednosti članicama, te da se mora poštovati suverenitet svake članice EU.
Ovaj sukob samo produbljuje postojeće napetosti između Mađarske i EU-a, čiji su odnosi ionako bili napeti zbog više pitanja, uključujući pravnu i zakonodavnu vlast u Poljskoj te LGBT prava i migracijske politike u Mađarskoj.
Sukob između Mađarske i EU-a nastavlja se, a pregovori su u zastoju dok obje strane tvrde da brane svoje vrijednosti i interese. Očito je da su odnosi između Mađarske i EU-a sve više napeti, a rješavanje ovog konflikta zahtijevat će duboke i iskrene pregovore u narednim mjesecima.