Fotografije i snimci studentskih protesta u Srbiji ovih dana postali su viralni na društvenim mrežama, a posebno je pažnju privukla objava svetske pop ikone Madone. Ona je na svojoj Instagram priči podelila video u kojem je ukratko objasnila situaciju u Srbiji, ističući da se održavaju „najveći studentski protesti od 1968. godine“ i da se građani bore za promene u sistemu, dok mediji o tome ne izveštavaju.
Ova objava izazvala je brojne reakcije, uključujući i odgovor srpske pevačice Jelene Karleuše. Karleuša je kritikovala Madonu, rekavši da 90% prisutnih na protestima nisu studenti i da mnogi ne znaju razloge zašto su na ulici. „Kada bi neko rekao Madoni da 90 odsto prisutnih na slici nisu studenti, niti znaju razloge zašto su na ulici, ne bi ripostovala gluposti koje je finansirao njen bivši predsednik,“ napisala je Karleuša.
Pored toga, Karleuša je u više navrata komentarisala Madoninu objavu, ističući na engleskom jeziku da bi Madona trebala da se brine o vlastitoj zemlji, koja, prema njenim rečima, „bombarduje i uništava demokratske zemlje širom sveta“. U tom kontekstu, Karleuša je podsetila na trenutnu situaciju u Palestini, sugerišući da je to pitanje koje bi trebalo da bude Madonina briga.
Madoninu objavu komentarisao je i poslanik Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović, koji je rekao da se Madona „sa setom priseća studentskih protesta iz 1968.“ godine, implicirajući da je njeno zanimanje za trenutne događaje u Srbiji povezano sa njenim sopstvenim iskustvima iz prošlosti.
Iako je Madonin post dobio podršku, veći deo pažnje usmerila je Jelena Karleuša, koja je izazvala reakcije javnosti. Naime, neformalno udruženje građana „Eko straža“ uputilo je zahtev kompaniji Meta za gašenje Instagram naloga Jelene Karleuše, navodeći da je njen sadržaj u suprotnosti sa Instagramovim smernicama o govoru mržnje. Peticija za suspenziju njenog naloga do sada je prikupila 285.000 potpisa.
Pravnik Milan Antonijević reagovao je na ovu situaciju, naglašavajući da, bez obzira na stavove Jelene Karleuše, nivo negativnosti i napada na nju pokazuje da deo društva nije naučio osnovne lekcije o ljudskim pravima. „Sloboda mišljenja i izražavanja su zagarantovani u Srbiji, čak i kada se ne slažemo sa tim mišljenjem,“ rekao je Antonijević.
U međuvremenu, protesti u Srbiji privukli su pažnju i drugih javnih ličnosti. Američki rok bend Garbage takođe je podržao studentkinje i studente, dok je umetnica Marina Abramović izrazila svoje divljenje prema njima, nazivajući ih „herojima današnjice“. Ova izjava dobila je podršku i od svetski poznate manekenke Irine Šajk.
U svetlu ovih događaja, jasno je da su studenti u Srbiji postali simbol borbe za promene i pravdu, a njihovi protesti su naišli na široku podršku, ne samo u zemlji, već i među međunarodnom zajednicom. Ove manifestacije postale su platforma za izražavanje nezadovoljstva trenutnim stanjem u društvu i poziv na akciju za bolju budućnost.
Dok se situacija razvija, mnogi se pitaju kakve će posledice imati ovi protesti i koliko će uticati na političku scenu u Srbiji. Sa sve većim interesovanjem i podrškom iz inostranstva, studenti se čine odlučnima da nastave svoju borbu, tražeći promene koje su im potrebne za bolji život i društvo.