Makedonska uprava carina zaplenila 47 papagaja od državljanina Srbije

Goran Petrović аватар

Makedonski carinici su nedavno zaplenili 47 papagaja od državljanina Srbije koji je pokušao da ih unese u Severnu Makedoniju bez prethodne prijave. Uprava carina je saopštila da je protiv prekršioca podneta odgovarajuća prijava.

Papagaji su pronađeni na graničnom prelazu Tabanovce tokom detaljnog pregleda vozila, kada su carinici otkrili kaveze sa pticama u gepeku, iako je državljanin Srbije tvrdio da nema ništa za prijaviti. Protiv njega je podneta odgovarajuća prijava, a papagaji su predati Agenciji za upravljanje oduzetom imovinom radi daljeg postupanja.

Ovo nije prvi put da su makedonski carinici zaplenili egzotične životinje prilikom ulaska u zemlju. Također, ovo je samo jedan od mnogobrojnih slučajeva šverca životinja, a papagaji su samo jedan segment tog problema.

Šverc egzotičnih životinja je globalni problem koji uključuje krijumčarenje različitih vrsta životinja širom sveta, uključujući ptice, gmizavce, sisare i egzotične insekte. Ove životinje često su izložene različitim vrstama zlostavljanja tokom šverca, a njihov ilegalni trgovina stavlja ih u opasnost od izumiranja i ugrožava biodiverzitet.

Smatra se da se krijumčare životinje zbog visoke tražnje na crnom tržištu, kako zbog pretvaranja kućnih ljubimaca, zbog dekorativnih svrha, ili zbog sujeverja u tradicionalnoj medicini. Međutim, ovo krši međunarodni zakon i ugrožava životinjske vrste, što je posebno problematično za ugrožene vrste ptica poput papagaja.

Severna Makedonija ima odgovarajuću zakonsku regulativu koja štiti divlje životinje od nelegalne trgovine, ali je izuzetno važno da se ova regulativa sprovodi i da krijumčari budu kažnjeni. Zaštita i očuvanje divljih životinja treba biti prioritet svake zemlje, a potrebno je raditi na edukaciji stanovništva o važnosti očuvanja biodiverziteta i sprečavanju nelegalne trgovine životinjama.

Papagaji su popularni kućni ljubimci širom sveta, ali je njihov uvoz strogo regulisan zbog njihove ugroženosti. Krijumčarenje papagaja ugrožava njihovu populaciju u divljini, te se zbog toga mora ozbiljno shvatiti. Međunarodna zajednica i organizacije koje se bave zaštitom životinja kontinuirano rade na suzbijanju krijumčarenja egzotičnih ptica i sprovode različite akcije kako bi se ova opasna praksa zaustavila.

Ilegalna trgovina divljim životinjama je ekstremno profitabilna, ali također predstavlja ozbiljnu pretnju za biodiverzitet i opstanak mnogih vrsta. Svaka zaplena poput ove je korak naprijed u borbi protiv krijumčarenja divljih životinja, ali je potrebno neprestano raditi na suzbijanju ove pojave.

Smatra se da je krijumčarenje divljih životinja četvrti najveći oblik nelegalne trgovine na svetu, iza droga, oružja i ljudi. Ova trgovina godišnje generiše milijarde dolara, ali, na sreću, sve je veća svest o štetnim posledicama koje ona proizvodi po životinje i prirodu.

Zato je važno da se vlasti širom sveta udruže u borbi protiv ilegalne trgovine divljim životinjama i da se preduzmu konkretne akcije kako bi se zaštitili ovi ugroženi stanovnici naše planete. Isto tako, edukacija stanovništva o ovoj problematiki je ključna, jer samo zajedničkim naporima možemo zaustaviti ovu pogubnu praksu.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije