MARICA PONOVO RASPLAKALA SRBIJU: Dokazala da ima veliko srce, o njenom potezu bruji cela nacija

Stefan Nikolić аватар

Marica Mihajlović, 32-godišnja majka iz Sremske Mitrovice, tvrdi da je pretrpela akušersko nasilje u Opštoj bolnici u Sremskoj Mitrovici, zbog čega je njena beba preminula nakon porođaja. Mihajlović je ispričala da je imala težak porođaj i da ju je osoblje bolnice fizički i verbalno zlostavljalo tokom procesa porođaja.

Prema njenim rečima, medicinsko osoblje nije pružilo adekvatnu negu i podršku tokom porođaja, već su je vređali i ponižavali. Nakon porođaja, Mihajlović je primetila da se beba ne ponaša kao što bi trebala i odmah je alarmirala medicinsko osoblje. Međutim, tvrdi da joj nisu pružili odgovarajuću pažnju i brigu, te da je beba preminula od posledica nedostatka adekvatne medicinske pažnje.

Javni tužilac je pokrenuo istragu o ovom slučaju i saslušao Mihajlović, kao i medicinsko osoblje bolnice. Takođe, oglasio se i direktor bolnice koji je izrazio saučešće porodici Mihajlović, ali je istovremeno demantovao tvrdnje o akušerskom nasilju u njegovoj ustanovi.

Nakon što je Mihajlović javno progovorila o svojem iskustvu, mnoge žene su se oglasile i priznale da su i same pretrpele slične situacije tokom porođaja u istoj bolnici. Međutim, mnoge od njih su se bojale javno govoriti o tome zbog straha od mogućih posledica.

Ovaj slučaj je izazvao veliku pažnju javnosti i pokrenuo rasprave o zdravstvenom sistemu i pravima trudnica i porodilja u Srbiji. Mnogi su istakli da je neophodno unaprediti sistem obuke i prekvalifikacije medicinskog osoblja, kako bi se sprečilo zlostavljanje pacijenata tokom medicinskih postupaka.

Mihajlović je iskoristila ovu priliku da apeluje na nadležne institucije da preduzmu mere kako bi se sprečilo dalje zlostavljanje trudnica i porodilja u srpskim bolnicama. Takođe je izrazila nadu da će njen slučaj podstaći druge žene da progovore o svojim iskustvima i da zajedno ukažu na probleme u zdravstvenom sistemu.

Ovo nije prvi put da se u Srbiji javno govori o problemu akušerskog nasilja. Prethodni slučajevi su takođe izazvali veliku pažnju javnosti i inicirali promene u zdravstvenom sistemu. Mnogi stručnjaci ističu da je neophodno poboljšati zakonsku regulativu i uspostaviti mehanizme za zaštitu prava pacijenata u bolnicama.

Porodilje i trudnice često se suočavaju sa različitim oblicima zlostavljanja i diskriminacije tokom porođaja, što utiče na njihovo fizičko i emocionalno zdravlje. Zbog toga je neophodno raditi na edukaciji medicinskog osoblja i promovisati prava trudnica i porodilja kako bi se osiguralo da svaka žena dobije adekvatnu negu i podršku tokom porođaja.

Mihajlović je odlučna da nastavi sa borbom za pravdu i ističe da neće odustati dok se ne utvrdi istina o njenom slučaju. Ona je dobila podršku brojnih organizacija za ljudska prava i ženskih udruženja koje su se takođe izjasnile protiv zlostavljanja trudnica i porodilja u zdravstvenim ustanovama.

Njen slučaj je podstakao mnoge žene da se ohrabre i progovore o svojim iskustvima, te da zajedno traže promene u zdravstvenom sistemu. Nadležne institucije su pozvane da preduzmu konkretne korake kako bi se zaštitila prava trudnica i porodilja i kako bi se sprečilo dalje zlostavljanje u bolnicama širom Srbije.

Mihajlovićin slučaj će sigurno ostaviti dubok trag u javnosti i podstaći ozbiljne rasprave o zdravstvenom sistemu i pravima pacijenata u zemlji. Nadamo se da će ova situacija dovesti do konkretnih promena i unapređenja zaštite trudnica i porodilja u bolnicama širom Srbije.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije