Martin Skorseze ne može da prežali ukidanje jedne serije

Marijana Petrović avatar

Čuveni reditelj Martin Skorseze retko doživljava potpuni neuspeh. Ipak, čak ni njegovo ime i reputacija nisu garancija uspeha, posebno kada se upusti u televizijske projekte. Jedan od takvih projekata koji mu je ostavio gorak ukus bila je ambiciozna HBO serija „Vinil“, koja je ukinuta 2016. godine nakon samo jedne sezone.

Serija „Vinil“ bila je zajednički projekat Skorsezea, Riča Koena, Terensa Vintera i Mika Džegera, frontmena grupe Rolingstonsi. Radnja je smeštena u sedamdesete godine prošlog veka, kada su se u Njujorku odvijali muzički eksperimenti i sukobi različitih žanrova. U fokusu priče je lik Ričija Finestra, muzičkog producenta koji pokušava da spase svoju diskografsku kuću usred eksplozivnog muzičkog okruženja, gde se mešaju rok, pank, disko i droga. U glavnoj ulozi se isticao Bobi Kanavale, dok su sporedne uloge tumačili Olivija Vajld, Rej Romano i Džuno Templ.

Skorseze je režirao pilot epizodu, učestvovao u pisanju scenarija i bio jedan od izvršnih producenata serije. Iako je serija imala ogroman budžet od 100 miliona dolara za samo osam epizoda, i prvobitno je privukla pažnju publike, nije uspela da zadrži stabilnu gledanost. HBO je isprva najavio drugu sezonu, ali je dve godine kasnije povukao odluku i otkazao projekat, što je Skorsezea veoma razočaralo.

U svom intervjuu za „The Hollywood Reporter“, Skorseze je priznao da je situacija bila tragična jer su se trudili godinu dana na seriji. Ispričao je da je režirao pilot epizodu i pokušavao da se dogovori sa HBO-om, ali nije uspeo da spoji sve kreativne elemente. Priznao je da bi, da bi serija funkcionisala, morao da režira svaku epizodu i bude prisutan tri do četiri godine. Takav nivo posvećenosti nije mala stvar, čak ni za reditelja s tolikim iskustvom kao što je njegov.

Mnogi kritičari smatraju da bi serija možda postigla veći uspeh da je Skorseze režirao sve epizode. Međutim, teško je zamisliti da bi trajno napustio filmsku režiju zarad televizije, s obzirom na to koliko je njegov rad na velikom platnu uspešan i cenjen. Unatoč razočaranju, „Vinil“ je ostavio svoj pečat i otvorio diskusiju o izazovima koje donosi kreiranje serija, posebno kada su u pitanju visoke ambicije i očekivanja.

Serija je pokušala da uhvati duh vremena i kulturu muzike koja je oblikovala čitavu generaciju. Sa svojom kombinacijom istorije, stila i umetnosti, „Vinil“ je pružio uvid u svet muzičke industrije tokom jednog od najuzbudljivijih perioda u njenoj istoriji. Međutim, kompleksnost priče i raznovrsnost likova, kao i izazovi u produkciji, na kraju su se pokazali kao prepreka za njen uspeh.

Nakon otkazivanja serije, mnogi obožavaoci su ostali razočarani, ali „Vinil“ je i dalje predmet analize i razgovora među ljubiteljima televizije i filma. U vreme kada su streaming platforme preuzele primat, a serije postale kompleksnije i raznovrsnije, „Vinil“ se može posmatrati kao primer kako ambicija i talent mogu ponekad biti nedovoljni za postizanje uspeha.

Skorsezeva posvećenost umetnosti i njegov uticaj na kulturu, bez obzira na neuspehe, ostaju neosporni. Njegov rad inspirira mnoge, a iskustvo sa „Vinilom“ može poslužiti kao lekcija o izazovima kreativnog procesa. Iako je serija možda ukinuta, ona je otvorila vrata za dalja istraživanja i razumevanje muzičke baštine i njenih uticaja na savremeno društvo.

Marijana Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije