Medvedev otkrio zašto je to tako

Stefan Nikolić аватар

Predsednik Rusije Vladimir Putin doneo je odluku da neprijateljske zemlje ubuduće gas plaćaju u rubljama. To je izjavio zamenik predsednika Saveta bezbednosti Dmitrij Medvedev u nedavnom intervjuu. On je takođe istakao da će Evropi biti teško da odustane od ruskog gasa i nafte, ali ako bude želela, to će i uraditi. Rusija već sada prati azijska tržišta i razmišlja o diversifikaciji isporuka.

Medvedev je istakao da je veoma teško Evropi da to uradi, jer se 40 odsto gasa isporučuje iz Rusije i oko trećina isporučene nafte. Podaci pokazuju da bi Evropa bila u problemu ako bi se odrekla ruskih energenata, ali ipak to je moguće. Predsednik Putin je naredio da se neprijateljske zemlje obavezuju na plaćanje ruskog gasa u rubljama, istakavši da nema smisla da Rusija isporučuje svoje proizvode u EU i SAD i da dobija isplatu u dolarima, evrima i drugim valutama. Putin je takođe naložio kompaniji „Gazprom“ da prebaci postojeće ugovore za isporuku gasa u rublje. Ova odluka znači da će se države koje su neprijateljski nastrojene prema Rusiji suočiti sa znatno višim troškovima za nabavku ruskog gasa.

Postavlja se pitanje kako će ova odluka uticati na globalno tržište energenata i na ukupnu ekonomsku situaciju u međunarodnim okvirima. Odluka predsednika Putina može dovesti do značajnih promena u načinu na koji zemlje plaćaju za energente koje nabavljaju iz Rusije, kao i do većeg geopolitičkog uticaja Rusije u odnosima sa drugim zemljama.

Važno je napomenuti da su ove odluke usledile nakon što su Rusija i Ukrajina sklopile sporazum o snabdevanju Evrope gasom preko ukrajinskih gasovoda. Stoga, odluka o plaćanju gasa u rubljama može imati ozbiljan uticaj na ekonomske i političke odnose između Evrope, Rusije i Ukrajine. Ova odluka takođe pokazuje da Rusija nastoji da ojača svoju poziciju kao glavni snabdevač gasom i nafom za evropsko tržište.

Analitičari ukazuju da bi ova odluka mogla da dovede do povećanja troškova za zemlje koje su zavisne od ruskih energenata, ali takođe može dovesti do rasta stabilnosti ruske ekonomije. Takođe se očekuje da bi ova odluka mogla da dovede do jačanja rublje, ali i do inflacije u zemljama koje uvoze ruski gas i naftu.

Iz Rusije su poručili da će nastaviti da isporučuju gas u skladu sa ugovornim količinama i cenama. S druge strane, evropske zemlje i Ukrajina će morati da se prilagode novim uslovima plaćanja za ruski gas i naftu. Ovo bi moglo uticati na njihovu spoljnu trgovinu, ali i na domaće javne finansije i privredu.

U međuvremenu, ova odluka postavlja i pitanje kako će se druge zemlje, uključujući i SAD, postaviti prema ruskom zahtevu za plaćanjem energenata u rubljama. Odluka Rusije da uslovi plaćanje za svoje gasne i naftne proizvode može dovesti do promena u međunarodnim trgovinskim odnosima i može imati šire posledice na globalnu ekonomiju. Stoga, ovo je razvoj događaja koji će zahtevati pažnju i reakciju međunarodne zajednice.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije