Ministarka kulture Srbije, Maja Gojković, danas je otvorila Paviljon Srbije na 60. Bijenalu umetnosti u Veneciji, zajedno sa izložbom „Exposition Coloniale“ Aleksandra Denića. Na otvaranju su prisustvovale i ministarka kulture Crne Gore, Tamara Vujović, ambasadorka Srbije, Mirjana Jeremić, autor Denić, komesarka Srpskog paviljona, Jelena Medaković, i direktorka Muzeja grada Beograda.
Centralna tema ovogodišnjeg bijenala, „Stranci svuda/Stranieri Ovunque“, postavljena je od strane kustosa Adrijana Pedrose, a Denićeva instalacija kritički ukazuje na posledice konzumerizma, liberalnog kapitalizma i kolonijalne ere. Ministarka Gojković istakla je da su u današnje vreme, kada je nomadski način života postao „nova normalnost“, suočeni sa nemogućnošću kretanja uslovljenom pandemijom i izbegličkom krizom.
Gojković je naglasila da svako od nas može biti stranac i da umetnici iz celog sveta pokušavaju da razumeju ovaj fenomen. Srbija, kao zemlja raskršća, ima bogatu istoriju seoba, dolazaka, naseljavanja i odlazaka u svet. Ministarka je izrazila uverenje da su rasizam i ksenofobija strani Srbiji, jer stranac u Srbiji nikada nije samo tuđin već i gost i prijatelj.
Denićeva instalacija „Exposition Coloniale“ direktno odgovara na temu ovogodišnjeg Bijenala, nudeći hrabru kritiku kolonizovanih oblika života i kategorija na koje smo navikli. Gojković je istakla da je ova izložba buđenje i suočavanje sa potrebom da zajedno osmislimo svet na inteligentniji i humaniji način. Ministarka je pozvala prisutne da pogledaju izložbu i zajedno otrgnu maštu i svet iz sivila otuđenja.
Autor Denić je pohvalio svoj posvećeni tim i zahvalio se Ministarstvu kulture, Muzeju grada Beograda i drugim saradnicima. Komesarka Medaković je istakla da je Srbija ponosno predstavljala svoju umetnost na Bijenalu već decenijama i da je učešće na ovoj prestižnoj manifestaciji velika privilegija za umetnike.
Izložba u Paviljonu Srbije predstavlja jedan od najoriginalnijih odgovora na postavljenu temu Bijenala, prema rečima ministarke Gojković. Denić je na originalan način pružio odgovor na pitanje šta danas znači otuđenost. Paviljon Srbije tradicionalno je bio mesto gde se predstavljala bogatstvo i raznolikost srpske umetnosti, kao i povezanost sa internacionalnim kulturnim nasleđem.
Učešće na Bijenalu u Veneciji predstavlja veliku čast za svaku zemlju i njenu kulturu, kao i priliku za umetnike da se predstave na svetskoj umetničkoj sceni. Vizija kneza Pavla Karađorđevića bila je da Srbija adekvatno predstavlja svoju umetnost svetu putem Bijenala, a zahvaljujući njegovom zalaganju, nacionalni paviljon je podignut još tridesetih godina prošlog veka.
Srbija je dala jedan od najoriginalnijih odgovora na postavljenu temu Bijenala u Veneciji, kroz Denićev rad koji uspešno ukazuje na aktuelne društvene i kulturne teme. Učešće na ovakvim prestižnim manifestacijama jača kulturne veze između zemalja i otvara vrata za dalju saradnju i razmenu umetnosti.