Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je danas objavio da je nemačka ministarka za evropske poslove i klimu Ana Lirman proterana iz Republike Srpske, nakon što ju je Vlada ovog entiteta proglasila nepoželjnom osobom. Ova odluka je doneta usled, kako se navodi, jednostranih i politički motivisanih mera koje su preduzete od strane određenih zvaničnika Nemačke.
Dodik je na društvenoj mreži X (ranije Twitter) napisao da je Lirman „otišla“ i izrazio je sumnju u njenu sposobnost da razume posledice svojih izjava koje su, kako je naveo, bile usmerene na zadovoljenje sarajevske čaršije. On se pitao da li je njeno ponašanje rezultat njene sopstvene pameti ili uticaja opozicije, pri čemu je zaključio da su oba razloga „glupa“.
Nemačka ministarka je u Banjaluci planirala sastanak sa šefom Kluba poslanika PDP-a, Igorom Crnatkom, koji je, međutim, otkazan zbog njenog proglašavanja za nepoželjnu osobu. Dodik je u svom obraćanju istakao da je Lirman „kradom“ došla u Republiku Srpsku, što je dodatno pojačalo tenzije između vlasti RS i Nemačke.
Vlada Republike Srpske je na telefonskoj sednici donela odluku o proglašenju Lirmanove nepoželjnom osobom, ističući da su njene mere i izjave predstavljale direktno mešanje u unutrašnja pitanja Republike Srpske. Takođe su izrazili protest zbog sankcija koje su uvedene od strane Nemačke, koje su se odnosile na predsednika Republike Srpske, predsednika Vlade i predsednika Narodne Skupštine.
U saopštenju Vlade Republike Srpske se navodi da su mere koje je preduzela Nemačka, uključujući javne istupe ministarke, smatrane kršenjem međunarodnih konvencija. Vlada je odlučila da uvede recipročne mere kao odgovor na ovo, naglašavajući da je progon Lirmanove legitimna reakcija u skladu sa međunarodnim praksama.
Dodikov komentar o „moćnoj Nemačkoj“ koja je sada spala na „kradom“ posete dodatno ukazuje na napetosti između RS i zvanične Berlina. Ovaj incident dolazi u vreme kada su odnosi između Republike Srpske i međunarodne zajednice, posebno sa Nemačkom, na veoma niskim granama.
Nakon što je Lirmanova proklamovana za nepoželjnu osobu, očekuje se da će je policija Republike Srpske ispratiti van granica. Ova situacija dodatno komplikuje političku atmosferu u BiH i može imati dugoročne posledice po odnose između Republike Srpske i drugih međunarodnih aktera.
Očekuje se da će ovaj incident izazvati različite reakcije kako u domaćim, tako i u međunarodnim krugovima. U međuvremenu, Dodik nastavlja da se protivi svakom mešanju u unutrašnje poslove Republike Srpske, tvrdeći da je ovakvo ponašanje stranih zvaničnika neprihvatljivo.
U svetlu ovog incidenta, analiza odnosa između Republike Srpske i Nemačke, kao i šireg konteksta evropskih integracija, postaje sve važnija. Kako se situacija razvija, biće zanimljivo pratiti dalja dešavanja i reakcije svih uključenih strana. Ovaj slučaj može poslužiti kao primer kako se međunarodni odnosi i unutrašnja politika prepliću u savremenom svetu, a posebno na Balkanu, gde su istorijske tenzije i političke razlike i dalje prisutne.