Crna Gora i Srbija zajedno sa Hrvatskom i Mađarskom planiraju da se kandiduju za organizaciju Evropskog prvenstva u odbojci 2028. godine, kako su najavili ministri sporta Crne Gore i Srbije, Dragoslav Šćekić i Zoran Gajić. Ova informacija objavljena je od strane Odbojkaškog saveza Srbije (OSS) nakon sastanka održanog u Podgorici.
Sastanak je bio domaćin ministar sporta i mladih Crne Gore, Dragoslav Šćekić, a prisustvovali su mu i Zoran Gajić, ministar sporta u Srbiji, Roko Sikirić, predsednik Evropske odbojkaške konfederacije (CEV), kao i drugi ključni članovi odbojkaških saveza iz regiona. U okviru ovog sastanka, razgovaralo se o mogućnostima za zajedničku kandidaturu, a postoji velika podrška među svim učesnicima za ovaj projekat.
Aleksa Bečić, potpredsednik Vlade Crne Gore zadužen za bezbednost, odbranu i unutrašnju politiku, priredio je prijem za delegaciju CEV-a. On je naglasio važnost regionalne saradnje i podržao ideju da Crna Gora, Srbija, Hrvatska i Mađarska zajednički organizuju Evropsko prvenstvo 2028. godine. Ova saradnja može doneti brojne benefite, kako sa aspekta sportskog turizma, tako i sa aspekta jačanja odnosa između zemalja u regionu.
U kontekstu budućih takmičenja, Bečić je istakao da je organizacija ovakvih događaja prilika za promovisanje sporta, kao i za unapređenje infrastrukture i usluga u svim ovim zemljama. Takođe, ukazao je na značaj odbojke kao sporta koji okuplja ljude i doprinosi jačanju zajedničkog identiteta regiona.
Važno je napomenuti da će se Evropsko prvenstvo 2026. godine održati u Bugarskoj, Finskoj, Italiji i Rumuniji, što pruža dodatni kontekst za kandidatkinje koje žele da se predstave kao domaćini sledećeg prvenstva. U tom smislu, zajednička kandidatura Crne Gore, Srbije, Hrvatske i Mađarske predstavlja proaktivan pristup i želju da se region afirmiše kao ozbiljan igrač na evropskoj odbojkaškoj sceni.
Uprkos izazovima koje donosi organizacija velikih sportskih događaja, ministarka Šćekić i ministar Gajić veruju da će timski rad i regionalna saradnja omogućiti uspešnu realizaciju ovog projekta. U tom smislu, njihova izjava o zajedničkoj kandidaturi nije samo politička izjava, već i obaveza da se ozbiljno pristupi svim potrebnim pripremama.
Planiranje i organizacija Evropskog prvenstva zahtevaće detaljnu analizu svih aspekata, od infrastrukture, smeštaja, transporta, do bezbednosti i marketinške strategije. U tom smislu, dobro je što su prethodni sastanci već započeli razgovore o ovim temama, a svi akteri su svesni koliko je važno da se uključe svi relevantni subjekti, uključujući lokalne zajednice i privredu.
Na kraju, kandidatura za Evropsko prvenstvo 2028. godine može biti značajan korak ka jačanju sportskih veza u regionu i podizanju svesti o važnosti sporta u društvu. Očekuje se da će u narednim mesecima biti održano još sastanaka kako bi se razradili detalji o kandidaturi i stvorila strategija koja će omogućiti uspeh na ovom polju.
S obzirom na sve navedeno, ostaje da se vidi kako će se razvijati situacija i da li će Crna Gora, Srbija, Hrvatska i Mađarska uspeti da se takmiče sa drugim zemljama za organizaciju ovog prestižnog takmičenja. Jedno je sigurno, a to je da će odbojka u regionu imati priliku da se dodatno afirmiše i poveže ljude kroz sport.