Sedam ministara zemalja članica Evropske unije poslalo je otvoreno pismo vodećim zvaničnicima EU sa apelom za napredak u integraciji zemalja Zapadnog Balkana u evropski blok. U pismu upućenom predsedniku Evropskog saveta Šarlu Mišelu, predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen, predsednici Evropskog parlamenta Roberti Mecoli i ministarki spoljnih poslova Belgije Hađi Lahbib ističe se da je prošlo više od dve decenije otkako je Savet usvojio Deklaraciju iz Soluna. „Došlo je vreme za odlučan napredak u proširenju EU na Zapadni Balkan. Jasno i razumno vreme za njihov prijem je potrebnije više nego ikada“, navodi se u pismu. Ministari su istakli važnost ubrzanja integracionih procesa za zemlje regiona kako bi se jačala stabilnost, ekonomski razvoj i vladavina prava.
Ministri su naglasili da je neophodno ohrabriti zemlje Zapadnog Balkana da nastave sa reformama i prilagodbama kako bi ispunile potrebne kriterijume za pristupanje EU. Takođe, istaknuli su važnost podrške i angažmana EU u procesu pridruživanja kako bi se osiguralo da zemlje regiona imaju podršku i resurse potrebne za efikasnu integraciju.
Pritom, ministri su istakli da je neophodno da zemlje Zapadnog Balkana nastave sa sprovođenjem reformi u oblasti vladavine prava, borbe protiv korupcije, zaštite manjina i slobode medija. Takođe, naglašeno je da je važno da zemlje regiona sarađuju međusobno i rešavaju otvorena pitanja kako bi se osigurala stabilnost i napredak regiona.
Uprkos napretku koji su zemlje regiona postigle u proteklim godinama, napredak integracije u EU je i dalje spor i neujednačen. Zbog toga su ministri pozvali vodeće zvaničnike EU da prepoznaju važnost ubrzanja procesa pridruživanja zemalja Zapadnog Balkana kako bi se osigurala njihova stabilnost, razvoj i prosperitet.
Reakcije na otvoreno pismo ministara su bile različite. Dok su pojedini političari izrazili podršku inicijativi za ubrzanje integracije zemalja Zapadnog Balkana u EU, drugi su skeptični u pogledu mogućnosti brzog proširenja evropskog bloka na ovaj region.
Neki političari smatraju da je neophodno obezbediti da zemlje Zapadnog Balkana ispune sve uslove i kriterijume za pristupanje EU pre nego što se njihov prijem razmatra. Takođe, ističu važnost sprovođenja reformi u oblasti vladavine prava, borbe protiv korupcije i zaštite ljudskih prava kao ključne za proces integracije u EU.
Sa druge strane, pojedini političari veruju da je EU spora u procesu proširenja i da bi ubrzanje integracije zemalja Zapadnog Balkana bilo korisno za stabilnost regiona i jačanje evropskih vrednosti. Smatraju da bi podrška i angažman EU u procesu pridruživanja mogli da doprinesu bržem i efikasnijem napretku zemalja regiona ka članstvu u evropskom bloku.
U svakom slučaju, otvoreno pismo sedam ministara zemalja članica EU pokazuje da postoji interes i volja za ubrzanjem procesa integracije zemalja Zapadnog Balkana u evropski blok. Ostaje da se vidi kako će vodeći zvaničnici EU odgovoriti na ovu inicijativu i kakvi će koraci biti preduzeti u narednom periodu kako bi se ostvario očekivani napredak u procesu pridruživanja regiona EU.