Mladi nastavljaju“ misiju izložbe „Sto žena sto minijatura

Marijana Petrović аватар

Etno mreža, udruženje proizvođača rukotvorina u Srbiji, ove godine obeležava 20 godina rada na očuvanju kulturnog nasleđa i ekonomskog osnaživanja žena. Jedan od načina na koji ova organizacija promoviše tradicionalne veštine je kroz godišnju izložbu „Sto žena sto minijatura“. Deseta izložba je održana pod sloganom „Mladi nastavljaju“ uz podršku Ambasade Kanade, NALED-a i korporativnih partnera. Na izložbi je bilo izloženo 91 radova autora iz Srbije i inostranstva.

Izložba je predstavila bogatstvo motiva Srbije, od ćilima i srednjevekovnih manastira, do detalja sa mozaika iz Carske palate u Sremskoj Mitrovici i Felix Romuliane. Radovi su bili ocenjivani u pet kategorija: vez i zlatovez, pustovanje, heklanje i necanje, tkanje i u kategoriji mladog autora. Nagrađeni su radovi umetnica iz Srbije, Slovačke i Pančeva, a dve specijalne nagrade su dodeljene učencima i učenicama odeljenja IV2 iz prve obrenovačke osnovne škole za njihove radove sa motivom tkane krpare.

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić je istakao da izloženi eksponati govore o kulturi, istoriji i tradiciji Srbije i da je važno ulagati u žene i sve koji se bave starim zanatima. Ambasador Kanade u Srbiji Džajlz Norman podržava rad Etno mreže kao čuvara bogatog kulturnog nasleđa Srbije, a predsednik UO UniCredit banke Nikola Vuletić je pozvao društveno odgovorne kompanije da u svoje protokolarne poklone uvrste radove sa elementima kulturnog nasleđa Srbije.

Pored Ambasade Kanade, podršku izložbi su pružile i kompanije Telekom Srbija, Rio Sava, Gorenje i Unicredit banka. Ovo je jasan pokazatelj da su tradicionalne veštine i stvaranje rukotvorina važan deo kulturnog i ekonomskog identiteta Srbije. Svečano otvaranje izložbe „Sto žena sto minijatura“ je bilo prilika da se istakne važnost čuvanja tradicije i kulturnog nasleđa od zuba vremena, te da se osnaže žene koje se bave proizvodnjom rukotvorina.

Naredna izložba će biti još bolja i veća, obećali su organizatori, jer je postignut značajan uspeh u prethodnih 20 godina rada Etno mreže. Ovo je bio dug put ali je rezultirao izložbom koja je prezentovala najbolje od najboljeg u oblasti proizvodnje tradicionalnih rukotvorina u širem regionu.

Uprkos izazovima sa kojima su se suočavali tokom poslednje dve decenije, Etno mreža je uspela da održava i unapređuje tradicionalne zanate i veštine. Njihov rad, podržan od strane Ambasade Kanade, NALED-a i drugih partnera, ima ogroman značaj za očuvanje kulturnog nasleđa i ekonomsko osnaživanje žena u Srbiji. Etno mreža planira da proširi svoje aktivnosti i da pomogne još većem broju ljudi, posebno mladih, da nauče tradicionalne zanate kao način da očuvaju kulturno nasleđe i istovremeno zarade za život. Ova organizacija zaslužuje punu podršku zajednice u svom radu i želimo im još mnogo uspešnih izložbi u narednim godinama.

Marijana Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije