Prema statistikama objavljenim otkako je počelo isplaćivanje besplatnih akcija građanima Srbije 2008. godine, više od 4,8 miliona ljudi je ostvarilo svoje pravo na akcije. Najčešće su prodavane akcije naftne kompanije NIS i aerodroma Nikola Tesla, sa više od polovine građana koji su se odlučili na prodaju.
Na šalterima oko 1.300 pošta širom Srbije građani mogu izdati nalog za prodaju besplatnih akcija za Javno preduzeće Aerodrom Nikola Tesla i NIS. Alternativa je otkup akcija preko brokerskih kuća. Besplatne akcije se mogu pokloniti ili naslediti, a procedura nije komplikovana.
Kako bi olakšali proces, Ministarstvo privrede izdaje građanima kopiju Potvrde o upisu u evidenciju nosilaca prava na besplatne akcije, što je potrebno za ostavinsku raspravu. Proveru statusa nosilaca prava besplatnih akcija građani mogu izvršiti kod ovlašćenog brokera, odnosno na šalterima banke „Poštanska štedionica“.
Ovo je deo šire inicijative koja se sprovodi kako bi se građanima omogućilo da ostvare svoje vlasničke interese u brojnim privatizovanim kompanijama. Brojni građani su koristili svoje besplatne akcije kako bi ostvarili dodatni prihod ili ih iskoristili za dugoročne investicije.
Kada su u pitanju akcije Telekoma i Akcionarskog fonda, trenutno nije moguće trgovati njima na berzi. Ipak, građani su zainteresovani da se ove akcije stave u promet kako bi i one mogle biti iskorištene na tržištu.
Kao deo šireg paketa ekonomske reforme, izdavanje besplatnih akcija građanima je bila jedna od mera koje su omogućile privatizaciju mnogih državnih preduzeća. Ovaj proces je bio važan za razvoj tržišta i omogućio je građanima da postanu vlasnici kompanija u kojima su nekada radili ili koje su bile deo njihovog svakodnevnog života.
Ovaj program je takođe bio deo šireg napora da se razvije finansijsko tržište u zemlji, omogućavajući građanima da se upuste u investicije i trgovinu akcijama. Brojne obuke i edukacije su se sprovodile kako bi se građani osnažili i naučili kako da koriste akcije kao sredstvo finansijskog razvoja.
Dostupnost besplatnih akcija građanima je bio važan korak u stvaranju inkluzivne ekonomije i promociji finansijske pismenosti kod građana. Omogućavanje pristupa vlasničkim interesima u kompanijama omogućava građanima da se osećaju kao deo šireg ekonomskog sistema i osnaže njihovu ekonomsku sigurnost.
Iako su brojni građani iskoristili svoje besplatne akcije za prodaju ili otkup, još uvek postoji interesovanje za dalje korišćenje i trgovinu ovim akcijama. Postoje inicijative da se omogući trgovina akcijama Telekoma i Akcionarskog fonda, što bi omogućilo građanima da iskoriste ove potencijalne vlasničke interese za dalju finansijsku korist.
U ovom kontekstu, nastavak programa izdavanja besplatnih akcija građanima Srbije omogućio bi dalji ekonomski razvoj i jačanje finansijske sigurnosti građana. Omogućavanje trgovine svim besplatnim akcijama na finansijskom tržištu bi bila važna inicijativa za promociju šireg vlasništva i stvaranje održivog privrednog sistema.
Ovo je takođe prilika za strukturne reforme i prelazak na modernije načine poslovanja, omogućavajući građanima da iskoriste nove mogućnosti na tržištu kapitala. Sve ove mere mogu doprineti daljem ekonomskom rastu i stvaranju povoljnijeg okruženja za investicije i poslovanje.
Ukazivanjem na važnost daljeg pristupa akcijama, kako kroz isplatu, tako i kroz trgovinu, može se osnažiti finansijska inkluzija građana i podstaći njihov aktivni udeo u finansijskim tržištima. Ovo bi moglo doneti koristi kako građanima, tako i celokupnom privrednom sistemu u zemlji.