Moskva neće isporučivati naftu zemljama koje podrže ograničavanje cene ruskog goriva, izjavio je potpredsjednik ruske vlade Aleksandar Novak.
Novak je nazvao inicijativu zemalja članica G7 za ograničavanje cene ruske nafte potpunim apsurdom. On je rekao da će pokušaji mešanja u tržišne mehanizme u tako važnoj industriji dovesti do destabilizacije i ugrožavanja celokupnog naftnog tržišta, što može izazvati katastrofu u sferi energetske bezbednosti u celom svetu.
Novak smatra da će evropski i američki potrošači najviše platiti zbog ovakvih poteza, te da će ruske naftne kompanije biti spremne za uvođenje embarga od strane EU u decembru. On ističe da su svi planovi napravljeni tako da se sačuvaju trenutni nivoi poslovanja.
Ranije je portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost SAD Džon Kirbi izjavio da će ministri finansija zemalja članica G7 razmotriti inicijativu da se ograniči cena ruske nafte.
Ovaj potez Rusije dodatno će pogoršati energetsku krizu u Evropi. Zbog odlaganja završetka izgradnje gasovoda Severni tok 2, ali i smanjenja snabdevanja gasom od strane Rusije, neke evropske zemlje su već suočene sa nestašicom gasa. Dodatno, Francuska se suočava sa mogućom nestašicom struje, pa su pozvani da hitno uključe svoje atomske reaktore.
Ova odluka Moskve će imati velike posledice na trgovinu naftom i gasom između Rusije i evropskih zemalja. To može izazvati i destabilizaciju tržišta, što će dovesti do rasta cena nafte i gasa na svetskom tržištu. Takođe, mogući embargoi od strane EU će dodatno ugroziti snabdevanje ovim energentima.
Očekuje se da će ovo povećati pritisak na zemlje članice G7, ali i Evropsku uniju da nađu alternative za snabdevanje energentima, kako bi ublažile negativne posledice ovih odluka. Takođe, treba očekivati i reakciju Rusije na eventualnu uvođenje sankcija ili ograničenja od strane EU. Ova situacija može ozbiljno uticati na odnose između Rusije i Evropske unije, ali i na svetsko tržište energenata.
Ukupno gledano, odluka Rusije da ne isporučuje naftu zemljama koje podrže poteze poput ograničavanja cene goriva može imati ogromne posledice na svetsko tržište energenata, ali i na odnose između Rusije i Evropske unije. Ova situacija će uticati i na potrošače u Evropi, koji bi mogli da se suoče sa većim cenama goriva i energenata, ali i mogućim nestašicama. Sve oči su uprte ka sastanku ministara finansija zemalja članica G7, na kojem će biti razmotrena ova inicijativa.