Muškarac u Zemunu ubijen iz vatrenog oružja, u toku akcija Vihor

Goran Petrović аватар

Nasilje i kriminal su problemi koji se javljaju u svakom društvu, pa tako i u društvu u Hrvatskoj. To je bio slučaj i jutros kada je jedan muškarac ubijen iz vatrenog oružja na ulici u Zemunu, naime, jedna osoba je puškom usmrtila muškarca (39) u Kumanovskoj ulici br. 17. Muškarac je zatečen kako leži na trotoaru sa prostrelnim ranama, a uprkos brzoj intervenciji hitne pomoći, konstatovana je smrt. Policija je odmah pokrenula akciju Vihor 3 kako bi pronašla počinioca.

Nasilje iz vatrenog oružja je ozbiljan problem širom sveta. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, svake godine preko 250.000 ljudi umre od posledica oružanog nasilja. To je zabrinjavajuća brojka koja zahteva hitne intervencije državnih organa i zakonodavstva kako bi se smanjio broj smrtnih slučajeva izazvanih ovakvim nasiljem.

U Hrvatskoj, prema podacima MUP-a, u 2020. godini zabeležen je porast broja krivičnih dela povezanih sa oružjem. Ukupno je zabeleženo 148 krivičnih dela povezanih sa oružjem, uključujući ubistva, pokušaje ubistava, razbojništva i druge oblike nasilja. To je zabrinjavajući trend koji zahteva brzu i efikasnu reakciju državnih organa u borbi protiv ovakvih krivičnih dela.

Pored efikasne reakcije državnih organa, važno je raditi i na prevenciji nasilja iz vatrenog oružja. To se može postići boljom regulacijom pristupa oružju, jačim kontrolama kupovine i posedovanja oružja, kao i obrazovanjem građana o posledicama nasilja i važnosti mirnog rešavanja sukoba.

U Hrvatskoj je posedovanje oružja regulisano Zakonom o oružju i municiji. Prema ovom zakonu, za posedovanje oružja potrebna je dozvola koja se izdaje nakon izvršenog uvida u psiho-fizičku sposobnost i bezbednosnu proveru lica koje traži dozvolu. Takođe, propisane su i kaznene mere za nezakonito posedovanje i upotrebu oružja, kako bi se smanjio broj slučajeva nelegalnog nasilja iz vatrenog oružja.

Pored zakonskih regulativa, važno je raditi i na edukaciji građana o posledicama nasilja iz vatrenog oružja. Organizovanjem javnih kampanja, obrazovanjem u školama i javnim institucijama, te promocijom mirnog rešavanja sukoba, može se doprineti smanjenju broja slučajeva nasilja iz vatrenog oružja.

Važno je istaći da je i preventiva ključna u borbi protiv nasilja iz vatrenog oružja. Održavanje reda i mira, jačanje socijalnih programa za ugrožene grupe, podrška žrtvama nasilja, kao i osnaživanje zajednice u borbi protiv nasilja, mogu doprineti smanjenju broja nasilnih incidenata izazvanih vatrenim oružjem.

U borbi protiv nasilja iz vatrenog oružja, od ključnog je značaja i međunarodna saradnja. Kroz razmenu iskustava, edukaciju, zajedničke akcije i primenu međunarodnih standarda u borbi protiv nasilja iz vatrenog oružja, može se doprineti smanjenju ovog ozbiljnog problema širom sveta. Hrvatska aktivno učestvuje u međunarodnim programima za borbu protiv nasilja, te se obećava da će nastaviti sa radom na unapređenju borbe protiv nasilja iz vatrenog oružja.

Nasilje iz vatrenog oružja je ozbiljan problem koji zahteva brzu, efikasnu i sveobuhvatnu reakciju kako bi se smanjio broj smrtnih slučajeva i povreda izazvanih ovim nasiljem. Kroz kombinaciju zakonskih regulativa, prevencije, edukacije građana, jačanje saradnje i podrške zajednice, može se postići značajan napredak u borbi protiv ovog problema. Hrvatska preduzima korake ka smanjenju nasilja iz vatrenog oružja i nadamo se da će uskoro postići značajne rezultate u ovoj borbi.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije