Na Horgošu dezobarijere i punktovi za dezinfekciju vozila

Stefan Nikolić avatar

Beograd – Na graničnom prelazu Horgoš postavljene su dezobarijere i posebni punktovi za dezinfekciju teretnih i putničkih vozila. Ove mere su preduzete s ciljem sprečavanja unošenja bolesti slinavke i šapa u Srbiju, saopštilo je danas Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

U saopštenju se ističe da je Ministarstvo reagovalo na lošu epizootiološku situaciju u Mađarskoj i Slovačkoj, gde postoji visok rizik od prenosa ove bolesti u Srbiju. S obzirom na to da se radi o ozbiljnoj zaraznoj bolesti koja može imati katastrofalne posledice po stočarstvo, preduzete su pojačane mere biosigurnosti.

„Sva vozila koja iz Mađarske ulaze u Srbiju preusmeravaju se na dezobarijere radi sprovođenja neophodnih mera dezinfekcije. Dodatno, na pomenutom graničnom prelazu pripremljeni su i posebni punktovi za detaljniju dezinfekciju transportnih sredstava“, navodi se u saopštenju Ministarstva.

Dezinfekcija vozila je ključna u procesu zaštite domaće stočarske proizvodnje. Bolest slinavke i šapa može dovesti do značajnog smanjenja proizvodnje mesa i mleka, a u najgorem slučaju i do potpunog gubitka stada. U tom smislu, Ministarstvo poljoprivrede naglašava važnost prevencije i pravovremenog reagovanja na moguće rizike.

Pored dezinfekcije vozila, Ministarstvo je takođe najavilo da će se pojačati inspekcijski nadzor na graničnim prelazima, kao i kontrola uslova u kojima se prevoze životinje. Ove mere imaju za cilj da se osigura da svi prevoznici poštuju propise i da se smanji rizik od unošenja bolesti na teritoriju Srbije.

U poslednje vreme, u regionu su zabeleženi slučajevi obolelih životinja, što je dodatno alarmiralo nadležne organe. Bolest slinavke i šapa je veoma zarazna viralna bolest koja prvenstveno pogađa domaće i divlje svinje, ali može se preneti i na druge vrste stoke. U prošlosti su se pojavljivali epidemijski slučajevi, što je dovelo do rigoroznih mera karantina i uništavanja zaraženih životinja.

Ministarstvo poljoprivrede apeluje na sve vozače i prevoznike da se pridržavaju svih propisanih mera i da u slučaju sumnje na oboljenje odmah obaveste nadležne organe. Takođe, naglašava se potreba za edukacijom stočara o značaju biosigurnosti i preventivnim merama koje mogu pomoći u zaštiti njihovog stada.

U ovom trenutku, situacija na graničnom prelazu Horgoš je pod kontrolom, a nadležni organi se trude da obezbede sigurnost kako za domaću stočarsku proizvodnju, tako i za zdravlje životinja. Postavljanje dezobarijera i posebnih punktova je samo jedan od koraka koji se preduzimaju u cilju očuvanja zdravlja domaćih životinja i sprečavanja širenja zaraznih bolesti.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede će nastaviti sa sprovođenjem svih potrebnih mera kako bi se obezbedilo zdravlje i sigurnost stočarstva u Srbiji. U narednim danima očekuje se i pojačana komunikacija sa državama u regionu kako bi se razmenile informacije i iskustva u borbi protiv širenja bolesti slinavke i šapa.

Na kraju, važno je da svi učesnici u lancu proizvodnje i transporta životinja budu svesni rizika i preduzmu sve potrebne mere kako bi zaštitili ne samo svoje resurse, već i celokupnu stočarsku industriju u Srbiji. Samo zajedničkim naporima možemo osigurati da ostanemo slobodni od ovih opasnih bolesti i očuvamo kvalitet naših proizvoda na domaćem i stranim tržištima.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije