Na kraju novembra zabeleženo skoro 7.000 slučajeva

Jovana Kovačević аватар

Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ objavio je da je u poslednjoj nedelji novembra zabeleženo 6.980 slučajeva oboljenja sličnih gripu, što je nizak intenzitet aktivnosti virusa gripa. Najviša stopa incidencije registrovana je u Zlatiborskom okrugu, dok su najviše uzrasno-specifične stope zabeležene u uzrasnim grupama dece mlađe od 4 godine i 5 do 14 godina.

Kada je reč o malim boginjama (morbili), od početka godine, zaključno sa 30. novembrom, na teritoriji Srbije registrovana su 694 slučaja. Tokom novembra meseca registrovano je 158 slučajeva morbila i to 137 na teritoriji Novog Pazara, 17 u Tutinu, tri u Beogradu i jedan slučaj u Kragujevcu. Najveći broj slučajeva morbila registrovan je kod dece uzrasta od jedne do četiri godine, a 97,5 odsto te dece bilo je nevakcinisano.

Kako navodi Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, zaključno sa 30. novembrom u Srbiji je od strane zdravstvenih radnika prijavljeno ukupno 1.506 slučajeva pertusisa, a od početka godine prijavljena su tri smrtna ishoda uzrokovana pertusisom kod nevakcinisane dece uzrasta do tri meseca. Kod najvećeg broja prijavljenih slučajeva pertusisa dijagnoza je postavljena tokom januara, a od marta meseca registruje se pad broja obolelih.

Situacija sa zaraznim bolestima u Srbiji je ozbiljna, sa značajnim brojem slučajeva gripa, malih boginja i pertusisa. Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ prati situaciju i preduzima mere kako bi suzbio širenje ovih bolesti.

Preventivne mere, poput vakcinacije, higijene i izbegavanja kontakta sa obolelim osobama, mogu značajno doprineti smanjenju broja slučajeva ovih bolesti. Važno je da građani budu informisani o značaju vakcinacije i redovno se vakcinišu kako bi zaštitili sebe i svoju zajednicu od zaraznih bolesti.

Ministarstvo zdravlja Srbije takođe apeluje na građane da se pridržavaju mera zaštite, posebno u vreme epidemije gripa i malih boginja. Redovno pranje ruku, izbegavanje bliskog kontakta sa obolelim osobama i nošenje maski mogu pomoći u sprečavanju širenja ovih bolesti.

Uz podršku institucija i stručnjaka za javno zdravlje, građani mogu zajedno raditi na sprečavanju epidemija i očuvanju zdravlja celokupne zajednice. Važno je da svi budu odgovorni prema sebi i svojoj okolini kako bi zajedno prevazišli izazove koje donose zarazne bolesti.

Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ ostaje posvećen praćenju situacije sa zaraznim bolestima i pružanju relevantnih informacija građanima. Sa zajedničkim naporima i odgovornim ponašanjem, možemo zaštititi sebe i druge od ovih bolesti i očuvati zdravlje celokupne zajednice.

Jovana Kovačević аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije