Na Saturnovom satelitu vjerovatno se nalazi okean tečne vode

Stefan Nikolić аватар

Astronomi su nedavno otkrili do sada najuvjerljiviji dokaz postojanja prostranog oceana tečne vode ispod zaleđene površine malenog Saturnovog satelita Mimas. Ovo otkriće podsjeća na fiktivni svijet „Zvijezda smrti“ iz popularnog filma Ratovi zvijezda. Naučni tim, vođen francuskim istraživačima, analizirao je promjene u orbiti i rotaciji Mimasovoj te je zaključio da je vjerovatnije da se ispod površine nalazi okean dubok od 20 do 30 kilometara, nego stjenovito jezgro.

Ova otkrića zasnovana su na opažanjima svemirske letjelice Cassini koju je lansirala NASA. Letjelica je decenijama proučavala Saturn i njegove prirodne satelite prije nego što je završila svoju misiju 2017. godine. Mimas, sa svojim promjerom od 400 kilometara, prepun je kratera od udara asteroida, ali nedostatak pukotina i gejzira sugerira skriveni okean ispod površine.

Valeri Lainej, koautor istraživanja iz Pariske opservatorije, izjavio je da je Mimas bio najmanje vjerovatno mjesto za očekivati okean, što je iznenađujuće otkriće. Prema Laineju, ovo otkriće ukazuje na „potencijalno nastanjiv svijet“, ali niko ne zna koliko bi vremena bilo potrebno da se život razvije tamo. Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature.

Prema Lainejevim riječima, okean vjerovatno čini polovinu Mimasove zapremine, ali je to samo 1,2 do 1,4 posto Zemljinih okeana zbog male veličine ovog satelita. Procjenjuje se da je Mimas star između pet i 15 miliona godina, a temperatura skrivenog okeana bila bi negdje oko tačke smrzavanja, no voda pri dnu bi mogla biti mnogo toplija.

Ovo otkriće otvara nova pitanja o potencijalnoj prisutnosti života u Svemiru, kao i o mogućnosti nastanjivosti drugih satelita unutar Sunčevog sistema. Sa Cassinijem se okončava jedno poglavlje u proučavanju galaksije i njenih satelita, a istraživači se nadaju da će nova misija proširiti naše razumijevanje ovih fascinantnih svjetova.

Ovo otkriće također postavlja novi standard za buduća istraživanja unutar astronomije i istraživanja svemira. Možda ćemo uskoro dobiti više informacija o svjetovima koji bi mogli biti pogodni za život, a ovi nalazi mogli bi nam pomoći u potrazi za novim razumijevanjem o postojanju života u Svemiru.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije