Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da napad na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu, Nataliju Jovanović, nema političku konotaciju, već je reč o ličnom incidentu. Brnabić je na TV Pinku naglasila da nijedno nasilje nije opravdano, čak ni kada se uzme u obzir da je Jovanovićeva organizovala proteste koji su rezultirali nasiljem pre samo deset dana. Ona je opisala te proteste kao „brutalno nasilje“ i „fašističke falange“, koje su napadale ljude koji se ne slažu sa njihovim stavovima.
U svom izlaganju, Brnabić je istakla da je napadačica, prema njenim rečima, starija žena sa „psihičkim problemima“, koja je napala dekanku zbog ličnih razloga, smatrajući da je ona odgovorna za neuspehe njene unuke koja studira na istom fakultetu. „Imate psihički labilnu osobu koja zamera dekanu zašto njena unuka gubi životne prilike“, rekla je Brnabić, dovodeći u pitanje motivaciju napadačice.
Brnabić je napomenula da porodica napadačice ima opozicionu orijentaciju i da to ne može biti povezano sa Srpskom naprednom strankom, naglašavajući da incident ima ličnu konotaciju. Takođe, ukazala je na to da je državni aparat pokazao veliku toleranciju prema protestima i blokadama, te da bi oni koji blokiraju imali koristi od toga da država reaguje oštrije.
Predsednica Skupštine je dodala da su plenumi, koji su organizovani kao deo studentskih protesta, bez značajne snage jer su malobrojni, i da ne mogu da budu krivi studenti za blokadu fakulteta. Umesto toga, krivicu je prebacila na dekane i profesore, sugerišući da je neko osmislio plenume s ciljem da napadne državu.
Brnabić je poručila da u Srbiji ne može biti napada na policiju i da će svi koji su napadali i vređali policijske službenike snositi pravne posledice. U kontekstu protesta, ona je istakla da država nije bila pasivna, već da je bila suočena sa velikim pritiscima i organizovanim grupama čiji je cilj bio rušenje ustavnog poretka.
Pitanje tolerancije države prema protestima takođe je bilo u fokusu njenog izlaganja. Brnabić je upitala da li bi država mogla da se održi da nije pokazala toleranciju prema brutalnim pritiscima, naglašavajući da su protesti počeli kao pravedna borba, ali su se pretvorili u nešto podmuklo i manipulativno, koristeći mlade ljude kao štit.
Ona je upozorila na opasnost zloupotrebe mladih i studenata u političke svrhe, ističući da su protesti postali način za izazivanje nasilja i haosa. „Nema ničega osim nasilja, bahatosti i obmane u ovim protestima“, konstatovala je Brnabić, pozivajući na veću odgovornost svih učesnika u društvenim dešavanjima.
Ova situacija, prema njenim rečima, predstavlja izazov za društvo, gde se nasilje ne može tolerisati i gde je potrebno raditi na jačanju institucija i vladavine prava. Njena izjava dolazi u trenutku kada se društvo u Srbiji suočava sa sve dubljim podelama, a politička klima ostaje napeta.
Brnabić se založila za dijalog i razumevanje među različitim političkim i društvenim grupama, naglašavajući potrebu za stabilnošću i napretkom, dok se istovremeno suočavamo sa izazovima koji se javljaju u svakodnevnom životu građana. U zaključku, apelovala je na sve da se suzdrže od nasilja i da zajednički rade na izgradnji boljeg društva.