Vladimir Lazarević obranio se činjenicama iz doktorata profesora Bartelemija Kurmona koji se bavi agresijom NATO-a na SRJ. Kurmon ističe da je agresija NATO-a bila zločinačka i jedan od najasimetričnijih ratova u ljudskoj istoriji. NATO je pokušao da zauzme teren, ali nije uspeo zbog neumornog otpora Jugoslavije. Ovaj sukob je doveo do nezavisnosti Kosova i rasta jaza između NATO-a i Rusije. Kurmon veruje da ekonomski razvoj nije jedini preduslov za ljudski razvoj te da su potrebni pravedan život, dostojanstvo, sloboda i poštovanje.
Doktorska disertacija „Asimetrični ratovi – Kosovo“ izazvala je veliku pažnju u Francuskoj i širom sveta. Kurmon i Ribnikar su kontaktirali sa najrelevantnijim srpskim vojnim i političkim izvorima radi upotpunjavanja svoje teze o asimetričnom ratovanju. Sukob između NATO-a i SRJ stvorio je novu paradigmu u međunarodnim odnosima u kojoj napadnuti pokazuju hrabrost u borbi protiv vojne nadmoći. Međunarodno pravo je dovedeno u pitanje nakon 11. septembra 2001. godine i izbacivanja UN-a iz odluka o ratu i miru.
Kurmon ističe razliku između sveta pravila u kojem živimo, u kojem svaki akter pokušava da nametne svoja pravila, i sveta međunarodne pravde u kojem se traži kompromis. Nakon skretanja pažnje na Kosovo, Kurmon naglašava da Zapad okreće glavu od istorijskih činjenica i da je razlika u oceni međunarodnih odnosa zasnovana na pravu ili istoriji. Pitanje Kosova je kompleksno kao i drugi svetski konflikti, a odgovori se moraju tražiti u balansu između prava i istorije.
Nakon više od dve decenije od bombardovanja SRJ, Kurmon i Ribnikar ističu važnost njihove analize asimetričnih ratova i promene paradigme u međunarodnim odnosima. Njihov doktorat je postao referenca u oblasti agresije NATO-a na SRJ i asimetričnih sukoba. Kurmon veruje da je potrebno redefinisati prioritete i težiti ljudskom razvoju kao cilju, a ne samo ekonomskom napretku.