Naučnici po prvi put uočili dokaze putovanja kroz vrijeme

Stefan Nikolić аватар

Naučnici su nedavno objavili otkriće dokaza o mogućnosti putovanja kroz vrijeme, iako se radi o mikroskopskim promjenama. Til Bomer i Tomas Blokovic, istraživači sa Tehničkog fakulteta u Darmštadu, objavili su studiju „Reverzibilnost vremena tokom starenja materijala“ u časopisu „Nature Physics“.

Njihovo istraživanje fokusira se na mogućnost „miješanja“ vremena unutar strukture određenih materijala, uključujući staklo. Studija je otkrila da se vrijeme može ponašati na neočekivan način, ne nužno u potpuno linearnom smjeru. Fokus je bio na promjenama u strukturi materijala tokom vremena, a staklo je izabrano zbog svoje kompleksne i fascinantne strukture.

Molekule stakla ne slijede tradicionalne molekularne strukture, već se neprestano premještaju na nove pozicije. Zbog toga staklo konstantno „reverzira“ vrijeme na molekularnom nivou. Da bi testirali ovu hipotezu, istraživači su posmatrali strukture stakla pomoću raspršene laserske svjetlosti, te su pratili promjene u uzorcima stakla dok su se oni oblikovali u nove aranžmane.

Profesor Blokovic je istaknuo da su minijaturne fluktuacije u molekulama morali biti dokumentirane pomoću ultraosjetljive video kamere, te da nije dovoljno samo promatrati kako molekule „plešu“ okolo. Zbog načina na koji se molekule stakla pomjeraju, nije moguće utvrditi jesu li promjene koje se događaju prema naprijed ili unazad.

Iako ovo otkriće neće odvesti ljude kroz vrijeme kao u znanstveno-fantastičnim filmovima, zasigurno će promijeniti način na koji razmišljamo o određenim materijalima koje koristimo svakodnevno. Ovo otkriće dolazi nakon što su drugi naučnici objavili istraživanje koje mijenja naše razumijevanje puta kroz vrijeme.

Prema novom istraživanju, postaje sve jasnije da putovanje unatrag u vremenu nije moguće, budući da vrijeme u svemiru teče isključivo u jednom smjeru. Ovo otkriće je rezultat istraživanja svjetlosti i njenog odnosa s drugim objektima.

Svježe otkriće naučnika o mogućem miješanju vremena na mikroskopskom nivou je fascinantno, i podiže nova pitanja o prirodi vremena i prostora. Iako neće omogućiti putovanje kroz vrijeme kao u popularnoj kulturi, ovo otkriće zasigurno mijenja naša saznanja o tome kako materijali funkcioniraju na najosnovnijim nivoima.

Ovo otkriće pokazuje kako su i najmanji detalji u materijalima i strukturama oko nas važni za razumijevanje osnovnih zakona fizike i prirode svemira. Ipak, ostaje nam čekati hoće li ova saznanja ikada rezultirati tehnološkim ili znanstvenim napretkom koji će promijeniti našu percepciju vremena i prostora.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije