U planinama zapadne Jute, bušenje tla u potrazi za vrućim stenama, moglo bi da obezbedi geotermalnu energiju za mnogo ljudi širom sveta. Tradicionalna geotermalna energija koristi podzemnu toplu vodu i njenu paru da pokreće turbine koje proizvode struju. Međutim, istraživanje koje Sekretarijat za energetiku sponzoriše u Juti pokušava da obuhvati sve moguće izvore geotermalne energije.
Džon Meklenan predvodi tehnički deo projekta. „Princip za to je da se buše kanali u dubinu da bi se došlo do toplote, zatim se stvaraju hidraulične pukotine koje povezuju te kanale tako da se stvara sistem za razmenu toplote. Tako možete da cirkulišete hladnu tečnost kroz jedan kanal. Zatim ta tečnost prolazi kroz hidraulične pukotine koje ste stvorili. Prikuplja se u drugom kanalu koji ste izbušili da presečete te pukotine i ta topla voda izlazi na površinu“, kaže Meklenan. Tako dobijena topla voda može da se koristi za grejanje ili proizvodnju struje, baš kao i obična geotermalna energija.
To je deo inicijative administracije Džoa Bajdena „Energija Zemlje“ da se do 2050. dostigne nulta emisija ugljenika, u ovom slučaju korišćenjem geotermalne energije ojačane uz pomoć inženjeringa, na relativno malom području. „Izbušili smo dva kanala i verovatno zauzeli tri ili četiri hektara da to izbušimo. Kada to uporedite sa efektima nekih drugih obnovljivih izvora energije, to je prilično skromno“, navodi Meklenan. Ono što se događa u podzemnoj terenskoj laboratoriji privuklo je pažnju širom sveta, kaže menadžer projekta Džo Mur. „Zamislite da možemo da proizvedemo geotermalni sistem gde god poželimo, na nečijem parkingu. To bi predstavljalo značajnu promenu“, ističe Mur. U slučaju uspeha, to bi moglo da širom sveta donese neiscrpni obnovljivi izvor toplote iz dubine Zemlje.
Juta ima ogroman potencijal za geotermalnu energiju, zahvaljujući svojim geološkim karakteristikama. Iako se tradicionalna geotermalna energija već koristi u nekim delovima savezne države, nova tehnologija bi mogla da omogući širenje korišćenja ove vrste obnovljive energije na mnogo većem području. Osim toga, ova nova tehnologija omogućava korišćenje geotermalne energije na mestima gde to do sada nije bilo moguće, kao što su stambene ili poslovne zgrade.
Sudeći prema reakcijama stručnjaka, ova inicijativa bi mogla da ima značajan uticaj na globalnu energetsku tranziciju. Geotermalna energija je već priznata kao pouzdan i čist izvor energije, ali nova tehnologija omogućava da se iskoristi njen potencijal na mnogo efikasniji način.
Još uvek je rano da se govori o konkretnim rezultatima ovog istraživanja, ali prve naznake su veoma optimistične. Ako se pokaže da je ova tehnologija uspešna u praksi, to bi moglo da predstavlja prekretnicu u globalnoj proizvodnji energije. Smanjenje emisije štetnih gasova i održiva proizvodnja energije su ključni izazovi sa kojima se svet suočava, a geotermalna energija ojačana inženjeringom bi mogla da bude deo rešenja.
Ova inovativna tehnologija bi mogla da otvori nova radna mesta i unapredi ekonomiju, kako u Juti tako i širom sveta. S obzirom na to da se očekuje da će potražnja za obnovljivom energijom rasti u narednim decenijama, ova inicijativa dolazi u pravom trenutku. Sve ovo pokazuje da Juta može da igra ključnu ulogu u globalnoj energetskoj tranziciji.
Za sada, ovo istraživanje je privuklo pažnju širom sveta, a moglo bi da pokrene talas novih investicija i inovacija u oblasti geotermalne energije. Ukoliko se pokaže da je ova tehnologija uspešna, to bi moglo da bude prekretnica u borbi protiv klimatskih promena i osiguravanju održive budućnosti za sve nas.