Navršava se devedeset godina od rođenja Danila Kiša

Marijana Petrović avatar

Danilo Kiš, jedan od najistaknutijih pisaca srpske i svetske književnosti, rođen je 22. februara 1935. godine u Subotici. Njegov otac, Eduard Kiš, bio je mađarski Jevrejin, dok je majka Milica Dragićević potekla sa Cetinja. Kišovo detinjstvo bilo je obeleženo strahotama Drugog svetskog rata, što će kasnije postati značajan izvor inspiracije za njegovo literarno stvaralaštvo. Nakon turbulentnog detinjstva, prešao je na Cetinje, gde je završio gimnaziju, a zatim nastavio studije u Beogradu, gde je postao prvi diplomirani student na katedri za Svetsku književnost.

Kiš je započeo svoju književnu karijeru kao pesnik, ali se od početka šezdesetih godina okrenuo prozi, pišući kratke priče, novele i romane. Njegova prva značajna dela objavljena su 1962. godine u jednom tomu, u kojem su se našli kratki romani „Mansarda“ i „Psalam 44“. U narednim godinama, Kiš je razvio svoj stil kroz dela koja su se bavila pitanjima identiteta, istorije i ljudske sudbine.

Jedan od ključnih motiva u Kišovom delu je „porodični cirkus“, kroz koji istražuje dinamiku porodice u kontekstu istorijskih događaja. Romani kao što su „Bašta, pepeo“ (1965) i „Peščanik“ (1972), zajedno s knjigom kratkih priča „Rani jadi“ (1970), istražuju misteriju detinjstva i traume povezane s užasima logorskog sveta tokom Drugog svetskog rata. Kišovi junaci pokušavaju da sačuvaju tragove svoje porodične istorije u svetu koji se ruši pod pritiscima istorije.

Pored porodične tematike, Kiš se bavio i širim društvenim kontekstima. Njegove novele u „Grobnici za Borisa Davidoviča“ (1976) i „Enciklopediji mrtvih“ (1983) istražuju staljinističke montirane procese i čistke, čime se stvara velika slika epohe druge polovine XX veka. U tom kontekstu, Kišova proza pokazuje duboku angažovanost prema ljudskim sudbinama i političkim previranjima.

Uz prozu, Kiš je pisao i autopoetičke eseje, koji su postali dragoceno svedočanstvo o njegovom životu i delu. Njegov autopoetički opus smatra se jednim od najvažnijih u istoriji srpske književnosti, a posebno se izdvaja polemička knjiga „Čas anatomije“ (1978). Tokom svoje karijere, Kiš je takođe pisao drame i filmske scenarije, kao i prevodio dela sa francuskog, mađarskog i ruskog jezika.

Kišova dela prevedena su na brojne svetske jezike i objavljena su od strane vodećih svetskih izdavača, što je doprinelo njegovoj međunarodnoj prepoznatljivosti. Dobitnik je niza nagrada, uključujući NIN-ovu nagradu za roman godine za „Peščanik“, Goranovu nagradu za „Grobnica za Borisa Davidoviča“, kao i Andrićevu nagradu za „Enciklopediju mrtvih“. Takođe, Kiš je dobio i nekoliko međunarodnih književnih nagrada, uključujući francuski Orden viteza umetnosti i književnosti.

Izabran je za dopisnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti 1988. godine. Njegova dela ostavljaju snažan utisak i pokazuju da književnost može biti najbolji deo ljudskog iskustva. U eseju „Zašto pišem?“ iz 1985. godine, Kiš izražava svoje nezadovoljstvo sobom i svetom, ističući da piše da bi preživeo i iskazao svoje osećaje.

Danilo Kiš je pisac koji neprestano stiče nove čitaoce, a njegova dela ostaju relevantna kroz generacije. Izdavačka kuća „Arhipelag“ ekskluzivni je izdavač njegovih dela za Srbiju, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, a objavila je njegovu književnu zaostavštinu u deset knjiga i tri toma poetičkih spisa. U ovom kontekstu, Kišova dela ne samo da oslikavaju njegov lični i književni put, već i pomažu u očuvanju kolektivnog sećanja na značajne istorijske trenutke.

Marijana Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije