Na zimskom zasedanju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, koje se održava u Strazburu, održana je debata o izveštaju austrijskog poslanika Štefana Šaneha o posmatranju izbora u Srbiji. Tokom rasprave, poslanica u Skupštini Srbije, Dunja Simonović Bratić, iznela je oštre kritike na održavanje izbora pre objave izveštaja ODIHR-a.
Bratić je istakla da posmatrači PS SE ne mogu da čekaju na izveštaj ODIHR-a jer im se žuri zbog njihovih rokova za agendu za „lažnu državu Kosovo“. Upozorila je da o navodnim neregularnostima na izborima u Srbiji govore isti oni koji su jaki zagovornici nezavisnosti takozvanog Kosova i njegovog članstva u Savetu Evrope.
Da prođemo kroz detalje, Austrijski poslanik Stefan Šane na zasedanju u Strazburu izneo je izveštaj o posmatranju izbora u Srbiji i tom prilikom predstavio zapažanja svoje delegacije. U izveštaju su izneseni zaključci koji podržavaju regularnost izbora i pružaju uvid u proceduru i rezultate izborne hemije. Autor izveštaja je naveo kako su predstavnici PS SE posmatrali izbore u Srbiji u skladu sa usvojenim procedurama i pravilima Parlamentarne skupštine Saveta Evrope.
S druge strane, poslanica Dunja Simonović Bratić tokom rasprave u Strazburu je izrazila nepodnošljivu situaciju zbog toga što izveštaj ODIHR-a nije objavljen pre održavanja rasprave. Kritikovala je brzu objavu izveštaja ODIHR-a zbog svojih rokova za agendu za „lažnu državu Kosovo“. Navela je da su o neregularnostima izbora u Srbiji govorili oni koji su jaki zagovornici nezavisnosti Kosova i njegovog pristupanja Savetu Evrope.
Ovaj događaj izazvao je veliku pažnju u medijima, ali i među političkim analitičarima i građanima Srbije. Oba izveštaja imaju veliki politički značaj i mogu imati značajan uticaj na buduće odnose između Srbije i Evropske unije.
Ipak, u izveštaju ODIHR-a nije bilo ilustracije o tome koje su sve neregularnosti uočene i da li su one imale ozbiljan uticaj na rezultate izbora. Ovo je izazvalo izvesnu zabrinutost među političkim krugovima, kako u Srbiji, tako i u nekim drugim zemljama Evrope. Ipak, dokazi o eventualnim nepravilnostima na izborima u Srbiji još uvek nisu adekvatno prezentirani.
Navedeni događaj dodatno komplikuje tendenciju Srbije za pristupanje Evropskoj uniji. Iako je Srbija postigla određen napredak u reformama i ispunjavanju standarda Evropske unije, izveštaji o neregularnostima na izborima mogu uticati na dalji tok pregovaranja o potencijalnom pridruživanju.
Pored toga, izveštaj austrijskog poslanika Štefana Šaneha i kritike Dunje Simonović Bratić izazivaju zabrinutost zbog budućnosti odnosa između Srbije i Kosova. Situacija na Kosovu i perspektiva normalizacije odnosa sa Srbijom je od ključnog značaja za regionalnu stabilnost i bezbednost, te svaki novi incident ili provokacija na relaciji Beograd-Priština može ozbiljno narušiti ionako krhki mir u regionu.
Treba napomenuti da Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) prati sa posebnom pažnjom stanje na Kosovu i situaciju u odnosima između Beograda i Prištine. SKGO je izrazila zabrinutost zbog tenzija i političkih izazova koji su prisutni u regionu, a posebno zbog verbalnih tenzija između predstavnika Beograda i Prištine.
Kroz analizu političke situacije na Kosovu i u odnosima između Srbije i Kosova, možemo videti da je normalizacija odnosa između dve strane od ključnog značaja za regionalnu stabilnost i mir. Ako želimo da postignemo trajno rešenje koje je prihvatljivo za obe strane, trebalo bi pronaći delotvorne mehanizme za rešavanje otvorenih pitanja i naglasiti značaj dijaloga, saradnje i prevencije konflikata.
Svi ovi događaji i izveštaji ukazuju na značaj regionalne saradnje i stabilnosti. Da bismo izgradili prosperitetan region, potrebno je da svi politički akteri pokažu dobru volju, rešenost za dijalog i spremnost za kompromis. Samo na taj način možemo izbeći nova politička i bezbednosna previranja i ostvariti stabilne i prosperitetne odnose između zemalja i naroda regiona.