Nemačke takse na tranzit LNG previsoke, okrenućemo se ruskom gasu

Branko Simić аватар

Austrija, Češka, Mađarska i Slovačka upozorile su da će biti prisiljene povećati uvoz ruskog gasa zbog nameta Njemačke na transport gasa preko granica. Ove četiri članice EU su i dalje značajni uvoznici gasa iz Rusije, iako je blok pokušavao smanjiti zavisnost od ruskih energenata. Cijene gasa u EU dosegle su rekordnu visinu od preko 300 evra po megavat-satu u avgustu 2022. godine, nakon što je Rusija smanjila isporuku gasa u EU zbog sankcija nakon vojne operacije u Ukrajini.

Njemačka je postala najveći evropski kupac tečnog prirodnog gasa iz različitih zemalja te je ključni posrednik u tranzitu gasa kroz blok, uvela je tranzitne takse kako bi pokrila troškove punjenja svojih rezervi. Međutim, prema dokumentu koji se širi u EU, Beč, Prag, Budimpešta i Bratislava tvrde da su njemački nameti otežali pristup istočnoevropskim članicama bloka uvozu gasa iz Zapadne Evrope. To bi moglo natjerati neke države da se više oslanjaju na uvoz gasa iz Rusije, što bi povećalo njihovu geopolitičku zavisnost od Moskve i ugrozilo napore za diversifikaciju izvora energije.

Njemački namet iznosi 1,86 evra po megavat-satu, što je desetina referentne evropske cijene gasa. Zvaničnici EU razmatraju tarifu zbog straha da će drugi sada primorani uvesti vlastite naknade. Italija razmatra sličnu mjeru već ove godine. Češki ministar energetike Jozef Sikela izjavio je da zemlje EU ne bi smjele dopustiti devalvaciju napora za smanjenje zavisnosti od ruskog goriva uvođenjem naknada koje idu u korist uvoza ruskog gasa.

Sve u svemu, ove četiri članice EU suočavaju se s povećanjem uvoza ruskog gasa zbog njemačkih nameta na transport gasa preko granica. Nemački nameti otežali su pristup istočnoevropskim članicama uvozu gasa iz Zapadne Evrope, što bi moglo povećati njihovu geopolitičku zavisnost od Rusije i ugroziti napore za diversifikaciju izvora energije. Zvaničnici EU procjenjuju tarifu usred zabrinutosti da će druge zemlje sada morati uvesti vlastite naknade. Italija također razmatra uvođenje slične mjere. Češka, Mađarska, Slovačka i Austrija ističu važnost očuvanja napora za smanjenje zavisnosti od ruskog gasa te pozivaju na rješenje problema ovog novog nameta.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije