„Nestalo mi 4.000 dinara sa računa“: Nova hakerska prevara

Stefan Nikolić avatar

Ovih dana korisnici društvenih mreža upozoravaju na novu internet prevaru koja za cilj ima krađu novca sa bankovnih računa. Korisnici su primili SMS poruke u kojima im se tvrdi da su inicirali transakciju karticom, iako to zapravo nisu učinili. Kako tvrde, novac je bespovratno skinut sa njihovih računa. Na Instagram stranici serbialive_beograd pojavila se objava Beograđanke koja tvrdi da joj je novac skinut sa računa za usluge kozmetičkog salona u koji nikada nije ni otišla. Slična situacija desila se i majci drugog korisnika koji je takođe primetio neovlašćeno skidanje novca sa svog računa.

Predsednik društva za informacionu bezbednost Srbije, Zoran Živković, objasnio je da je potrebno biti oprezan u onlajn svetu kako ne bismo postali žrtve hakerskih napada. Podaci korisnika su najvažniji način ulaska u bankovni račun, zbog čega je važno paziti kome se ti podaci daju. Takođe, korisnici često koriste jednostavne lozinke koje olakšavaju hakerima napade. Složene lozinke, sa velikim slovom, brojem i znakom interpunkcije, preporučuje se kako bi se smanjio rizik od krađe identiteta.

Živković savetuje da se podaci ne daju olako, posebno ne na internetu, i da se koriste samo sigurne veb stranice. Takođe, preporučuje korišćenje posebne kartice za onlajn plaćanje sa ograničenim limitom koja se dopunjuje samo kada je potrebno. U slučaju sumnjivih transakcija, korisnici bi trebalo odmah da se obrate banci radi reakcije.

Policija upozorava građane da budu oprezni prilikom onlajn kupovine tokom akcija i popusta, kako ne bi postali žrtve prevare. Takođe, savetuju da provere veb adresu sa koje vrše plaćanje, da li je prenos podataka zaštićen i da koriste HTTPS i SSL protokole. Takođe, MUP savetuje građanima da ne šalju podatke o platnoj kartici putem elektronske pošte ili bilo kojim drugim sredstvom komunikacije.

NBS je takođe upozorila građane na SMS prevaru kada su primili poruke sa nepoznatih brojeva koji traže plaćanja platnom karticom. Naivnost korisnika omogućava hakerima da dođu do podataka koje žele. Fišing prevara je još jedan način krađe ličnih podataka, gde se žrtvi nameće određeni link koji, nakon klika, omogućava hakerima pristup podacima.

Na kraju, preporučuje se oprez i svest o mogućim prevarantskim tehnikama, kako bi se zaštitili lični podaci i bankovni računi.

Stefan Nikolić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije