Prošlogodišnje izdanje Pesme Evrovizije definitivno će ostati upamćeno kao jedno od najkontroverznijih u istoriji ovog takmičenja. Ukrajina je ponovo trijumfovala, osvojivši rekordan broj glasova publike, što je mnogi posmatrali kao podršku ovoj zemlji koja se nalazi u ratu sa Rusijom. Međutim, finale je obeležila pobeda Švajcarske, čiji je predstavnik Nemo bio favorit žirija. Sa druge strane, izraelska predstavnica Eden Golan izazvala je kontroverzu zbog promene teksta pesme i političkih tenzija između Izraela i Palestine.
Pripreme za ovogodišnje izdanje Pesme Evrovizije počele su mesecima unapred, sa kladionicama koje su Ukrajinu stavile u prvi plan kao jednog od favorita. Međutim, dolazak pevača palestinskog porekla Bašara Murada kao potencijalnog predstavnika Islanda doneo je neočekivane promene, jer su se pojavili pozivi da Izrael bude diskvalifikovan sa takmičenja zbog sukoba u Gazi. Izrael je ipak nastupio, ali sa pesmom koja je pretrpela promene teksta pod pritiskom javnosti.
Na samom takmičenju, kontroverza je nastavljena, sa izvođačima koji su izražavali svoje nezadovoljstvo prisustvom Izraela i Eden Golan. Holandija je na kraju diskvalifikovana zbog incidenta iza kulisa, ali se ispostavilo da nije bilo sukoba sa izraelskom delegacijom, već da je došlo do tehničke greške.
Finalna večer je obeležena bojkotima i kritikama, sa nekoliko izvođača koji su odbili da učestvuju u programu, izražavajući svoj protest protiv izraelske politike prema Palestini. Tenzije su bile visoke i tokom pres konferencija, sa nekoliko izvođača koji su jasno pokazali svoje nezadovoljstvo. Čak je i prošlogodišnja pobednica Lorin najavila da neće predati trofej Izraelki Eden Golan ako pobedi.
Jedna od najvećih kontroverzi izazvalo je procurelo glasanje publike iz polufinala, koje je sugerisalo da je Izrael osvojio čak 39 odsto glasova od publike. Iako je ovo zvanično bila greška, javnost je bila šokirana ovim otkrićem, posebno jer je Izrael na kraju osvojio peto mesto u finalnom skoru.
Kritike su stizale i sa evropskih političara, kao što je Margaritis Šinas, potpredsednik Evropske komisije, koji je kritikovao odluku EBU da zabrani zastave EU tokom finala, nazivajući to poklonom „neprijateljima Evrope“. Portparol EBU je branio ovu odluku, tvrdeći da je politika Evrovizije o zastavama ista kao i prethodnih godina.
Sve u svemu, 68. izdanje Pesme Evrovizije će ostati upamćeno po političkim tenzijama, kontroverzama i neizvesnosti. Muzičko takmičenje koje je nekada bilo simbol zabave i jedinstva, ovog puta bilo je obavijeno političkim intrigama i protestima. Evrovizija je još jednom pokazala da može da bude više od samo muzičkog takmičenja – ona je postala polje političkih borbi, kontroverzi i protesta. I dok se pobednici raduju svom uspehu, mnogi se pitaju da li će Evrovizija ikada povratiti svoj stari sjaj ili će i ubuduće biti obavijena političkim oblakom koji će narušiti njen osnovni cilj – ujedinjenje kroz muziku.