Nakon što je Evropska komisija primorala Apple da otvori iOS za eksterne prodavnice aplikacija u EU, čini se da i druge države istražuju Apple zbog antimonopolskih praksi i monopola. Nedavno su se pojavile vijesti da Japan namjerava značajno povećati kazne za velike korporacije koje prakticiraju monopolističke prakse. Trenutni zakon u Japanu propisuje kaznu od 6% prodaje, ali predložena je povećanje na 20%. Nepoštivanje zakona u budućnosti moglo bi rezultirati novčanom kaznom od 30% od prodaje.
Japan je već u decembru 2023. godine signalizirao planove za reviziju propisa u vezi s antikonkurentske prakse, a Apple je upozoren na moguće promjene. Glavni problem koji Japan vidi je u Apple App Store-u. Slično EU, Japan će vjerovatno prisiliti Apple da otvori svoju platformu za eksterne prodavnice aplikacija i alternativne sisteme plaćanja. Trenutno, sve pretplate i plaćene aplikacije zahtijevaju da se plaćaju preko Apple-ovog sistema, što uključuje naknade za obradu od do 30%.
Ukoliko druge zemlje širom svijeta slijede primjer Evropske unije, Apple bi mogao biti primoran da se prilagodi novim zahtjevima, jer bi održavanje različitih verzija App Store-a za svako tržište bilo previše zahtjevno. Ove promjene mogu imati značajan utjecaj na industriju mobilnih aplikacija i na način na koji korisnici pristupaju i koriste aplikacije na svojim uređajima.
Evropska komisija je nedavno donijela odluku da Apple mora otvoriti svoju platformu za eksterne prodavnice aplikacija kako bi se promovirala veća konkurencija i omogućila korisnicima više opcija prilikom kupovine aplikacija. Ova odluka je dočekana s odobravanjem od strane potrošačkih organizacija i malih razvojnih timova koji su se suočavali sa poteškoćama u plasiranju svojih proizvoda na tržište kroz Apple App Store.
Japan je također odlučio poduzeti korake kako bi osigurao da velike korporacije poput Apple-a poštuju zakone o konkurenciji i ne zloupotrebljavaju svoju vodeću poziciju na tržištu. Povećanje kazni za kršenje antimonopolskih praksi moglo bi poslužiti kao snažna poruka da se takvo ponašanje neće tolerisati.
Industrija mobilnih aplikacija je jedno od najbrže rastućih područja u tehnološkom sektoru, a konkurencija među različitim platformama i prodavnicama aplikacija može pozitivno uticati na korisnike kroz veći izbor, bolje uslove i niže cijene. Ograničavanje monopola i promoviranje konkurencije mogu imati dugoročne pozitivne efekte na cijeli sektor.
Apple je već najavio da će se prilagoditi novim zahtjevima i pokušati zadržati svoju vodeću poziciju na tržištu mobilnih aplikacija. Otvaranje iOS platforme za eksterne prodavnice aplikacija može donijeti promjene i nove mogućnosti za razvojne timove i developere širom svijeta koji će imati priliku plasirati svoje proizvode na veći broj platformi.
Kazne za kršenje antimonopolskih zakona u Japanu i Evropskoj uniji mogu poslužiti kao snažna poruka velikim korporacijama da se pridržavaju zakona i poštuju prava potrošača i konkurenciju. Očekuje se da će se ovaj trend nastaviti i da će se slične akcije preduzeti i u drugim zemljama širom svijeta kako bi se osiguralo da tržište mobilnih aplikacija ostane fer i otvoreno za sve učesnike.