Ni posle 25 godina nije utvrđeno ko je naredio, organizovao i izvršio ubistvo vlasnika „Dnevnog telegrafa

Goran Petrović аватар

U Beogradu se sprema masakar zbog ubijenog novinara Slavka Ćuruvije“, pišu svojevremeno mediji, a četvorka optuženih je oslobođena. Optužnica protiv Radomira Markovića, Milana Radonjića, Ratka Romića i Miroslava Kuraka podignuta je početkom juna 2014. godine, deceniju i po nakon zločina, prema kojoj su oni to uradili „iz niskih pobuda i zbog novinarske aktivnosti“. O činjenicama govori Milorad Ulemek Legija, javnost nije zadovoljna odlukom Apelacionog suda.

Pripadnici Resora državne bezbednosti Radomir Marković, Milan Radonjić, Ratko Romić i Miroslav Kurak bili su pod istragom zbog ubistva Slavka Ćuruvije 11. aprila 1999. godine, ali su oslobođeni zato što, kako je rekao Apelacioni sud, nema dokaza da su bili umiješani u likvidaciju. Ova odluka je izazvala negodovanje i kritike, a činjenice oko ubistva novinara još uvek nisu potpuno razjašnjeni.

Tokom suđenja, svjedoka je bio i Milorad Ulemek Legija, bivši komandant Jedinice za specijalne operacije, koji je iznio nove činjenice o ubistvu. Ulemek, koji je bio zatvoren zbog drugih zločina, izjavio je da je spreman da ispriča sve što zna o ubistvu novinara, ali je istakao da nema konkretnih dokaza protiv optuženih. Također je istakao da je bio kontaktiran od strane Radomira Markovića, tadašnjeg načelnika Resora državne bezbednosti, i da je odbio da obavi zadatak koji mu je ponuđen.

Odluka Apelacionog suda da oslobodi četvoricu optuženih za ubistvo novinara izazvala je negodovanje međunarodnih i domaćih novinarskih organizacija, ali i Vlade Sjedinjenih Američkih Država. Stejt department je ocijenio da je to tužan dan za novinarstvo u Srbiji, a Organizacija za evropsku sigurnost i sad je kritikovala ovu odluku suda.

I dalje nema jasnih informacija o nalogodavcima i izvršiocima ubistva novinara Slavka Ćuruvije, a ova odluka suda samo produbljuje misteriju o ovom slučaju. Ubistvo novinara je dobilo na značaju jer je ubijen usred Beograda, u centru grada, te je ostavilo dubok trag u novinarstvu i borbi za slobodu medija u Srbiji.

Za mnoge novinare i medijske profesionalce, ova odluka suda predstavlja razočaranje i nepravdu, jer se 25 godina nije pronašao glavni krivac za ovaj zločin. Osnivanje suda je bio korak naprijed u istrazi, ali završetak suđenja bez osuđujuće presude ostavlja pitanja bez odgovora. Još uvijek se ne zna ko je naredio ubistvo novinara, ko je organizovao atentat i ko je bio izvršilac zločina. Ovo je poslalo zabrinjavajuću poruku novinarima i medijskim profesionalcima i ukazalo na nedostatak pravde u Srbiji.

S obzirom na to da je Slavko Ćuruvija bio vlasnik „Dnevnog telegrafa“ i „Evropljanina“, te da je bio poznat po kritičkom izvještavanju, njegovo ubistvo je simbol borbe za slobodu medija u Srbiji. Njegova smrt je dodatno podstakla novinare, medijske organizacije i međunarodne institucije da se bore za slobodu medija i pravdu u ovom slučaju.

Odluka Apelacionog suda, koja je oslobodila četvoricu optuženih za ubistvo novinara, predstavlja korak unazad u borbi za slobodu medija i pravdu u Srbiji. Nastavak istrage i pronalazak odgovornih za ovaj zločin su ključni za očuvanje nezavisnog novinarstva i slobode medija u zemlji. Očekuje se da će se nastaviti pritisak na vlasti i pravosudni sistem kako bi se osiguralo da pravda bude zadovoljena i da odgovorni budu privedeni pravdi.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije