Nije mogao da prihvati raskid, slao joj poruke sa 49 različitih brojeva telefona

Goran Petrović аватар

Treći osnovni sud u Beogradu danas je oslobodio Filipa Pejovića (34) od optužbe da je proganjao svoju bivšu devojku, Goranu Vukmirović. Sud je također ukinuo pritvor Pejoviću, omogućavajući mu puštanje na slobodu. Tužilaštvo ima pravo žalbe na odluku suda o oslobađanju, budući da je tražilo kaznu zatvora od godinu i pol dana za Pejovića, uz mjeru zabrane približavanja i komunikacije s oštećenom na period od tri godine.

Pejović je optužen za proganjanje nakon što je od novembra prošle godine do 18. aprila kontinuirano kontaktirao svoju bivšu devojku putem telefona, poruka i društvenih mreža. Čak je koristio 49 različitih telefonskih brojeva i slao preteće poruke. Tužilaštvo je tvrdilo da je Pejović često pratio svoju bivšu devojku čak i na radnom mestu, što je izazvalo strah kod nje i dovelo do prijave policiji.

Odluka suda o oslobađanju Filipa Pejovića od optužbi za proganjanje naišla je na pomiješane reakcije u javnosti. Dok neki podržavaju odluku suda, drugi smatraju da je važno uzeti u obzir i sigurnost žrtve u ovakvim situacijama. U svakom slučaju, važno je da pravosudni sistem nastavi da prati ovakve slučajeve i da osigura zaštitu žrtava proganjanja.

Ovo nije prvi put da se Filip Pejović našao u centru pažnje javnosti. Sin Luke Pejovića, koji je ubijen u Beogradu 2000. godine, Filip je također bio pod sumnjom u slučaju proganjanja bivše devojke. Pravosudni sistem mora osigurati da takve situacije budu tretirane ozbiljno i da se zaštiti integritet i sigurnost svih učesnika.

Progananje je ozbiljan problem koji može imati ozbiljne posledice po žrtvu, kako fizički tako i emocionalno. Prema istraživanjima, mnoge žrtve proganjanja osjećaju strah, anksioznost i gubitak kontrole nad svojim životom. Važno je da društvo prepozna važnost zaštite žrtava proganjanja i osigura da se oni osjećaju sigurno i zaštićeno.

U situacijama proganjanja, pravosudni sistem igra ključnu ulogu u osiguravanju da počinitelji budu odgovorni za svoje postupke i da žrtve budu zaštićene. Važno je da svi učesnici u pravosudnom sistemu budu osposobljeni da prepoznaju, istraže i procesuiraju slučajeve proganjanja na temelju dokaza i zakona. Samo na taj način možemo osigurati sigurnost i zaštitu svih građana.

U Hrvatskoj, proganjanje je prepoznato kao krivično djelo prema Krivičnom zakoniku. Prema zakonu, proganjanje se definiše kao namjerno i višestruko uznemiravanje druge osobe, koje dovodi do osećaja straha i nesigurnosti. Kazne za proganjanje mogu uključivati novčane kazne, zatvorsku kaznu ili druge oblike sankcija, u zavisnosti od težine slučaja.

U cilju prevencije proganjanja, važno je podizati svijest o ovom problemu i educirati građane o svojim pravima i obavezama. Organizacije civilnog društva, policijske snage i pravosudne institucije igraju ključnu ulogu u borbi protiv proganjanja i pružanju podrške žrtvama. Osiguravanje sigurnog okruženja za sve građane treba biti prioritet za sve društvene aktere.

U konačnici, važno je da žrtve proganjanja znaju da imaju podršku zajednice i pravosudnog sistema i da se ohrabre da prijave ovakve slučajeve. Samo zajedničkim naporima možemo osigurati pravdu i zaštitu za sve građane.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije