Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković danas je na otvaranju 31. Kopaonik biznis foruma istakla važnost borbe za pravo naroda na Kosovu i Metohiji da imaju sopstvenu valutu i život u miru. Tabakovićeva je naglasila da je ova borba bitna za budućnost i da svaki čovek i institucija treba da reaguje kako bi se to ostvarilo.
U svom govoru, Tabakovićeva je istakla da je ekonomija Srbije u dobroj formi i da postiže značajan rast, ali da je važno raditi na finansijskoj stabilnosti zemlje. Ona je naglasila da su važni rezultati ostvareni u prethodnom periodu, ali da je potrebno nastaviti sa reformama kako bi se očuvala finansijska stabilnost.
Na forumu je istaknuto i da je Srbija zemlja sa najvećim privrednim rastom u regionu, ali da je potrebno raditi na jačanju konkurentnosti i privlačenju stranih investicija. Govornici su istakli važnost ulaganja u obrazovanje, modernizaciju privrede i smanjenje nezaposlenosti kako bi se postigao održivi ekonomski razvoj zemlje.
Također, tema foruma bila je i digitalna transformacija, a govornici su istakli važnost digitalizacije privrede i društva u celini kako bi se unapredila efikasnost poslovanja i konkurentnost na tržištu.
Na forumu su učestvovali i predstavnici međunarodnih organizacija, vlade i privrede, a razmatrane su teme o značaju regionalne saradnje, infrastrukturnim projektima, energetici, turizmu, inovacijama i borbi protiv korupcije. Istaknuto je da je saradnja sa međunarodnim organizacijama važna za unapređenje privrede i jačanje ekonomske stabilnosti zemlje.
Na kraju foruma, zaključeno je da je potrebno nastaviti sa reformama i ulaganjima kako bi se očuvala finansijska stabilnost zemlje i postigao održivi ekonomski razvoj. Također je istaknuto da je važno raditi na jačanju regionalne saradnje i privlačenju stranih investicija kako bi se unapredila konkurentnost privrede i unapredila ekonomska situacija u zemlji.
Kopaonik biznis forum je jedan od najvažnijih skupova posvećenih ekonomskim temama u regionu, a okuplja predstavnike vlasti, privrede, akademske zajednice i međunarodnih organizacija. Ovogodišnji forum je bio posvećen finansijskoj stabilnosti, digitalnoj transformaciji i unapređenju ekonomske situacije u zemlji.
Učesnici foruma su se složili da je važno raditi na jačanju ekonomske stabilnosti zemlje, ulaganju u obrazovanje i inovacije, te jačanju saradnje sa međunarodnim organizacijama. Također, istaknuto je da je potrebno raditi na unapređenju infrastrukture, energetike i turizma kako bi se postigao održivi ekonomski razvoj i privukle nove investicije.
Na kraju foruma, zaključeno je da je važno nastaviti sa reformama i ulaganjima kako bi se očuvala finansijska stabilnost zemlje i postigao održivi ekonomski razvoj. Također je istaknuto da je važno raditi na jačanju regionalne saradnje i privlačenju stranih investicija kako bi se unapredila konkurentnost privrede i unapredila ekonomska situacija u zemlji.