Ministar kulture u tehničkom mandatu Nikola Selaković izrazio je večeras svoje nezadovoljstvo zbog, kako je rekao, maltretiranja zaposlenih u medijskoj kući “Informer“. On je istakao da očekuje da nadležne institucije i strukovna novinarska udruženja pravovremeno reaguju na ovu situaciju.
U saopštenju, Selaković je napomenuo da je nakon višemesečnog terorisanja građana Srbije, kao i uskraćivanja osnovnih prava na slobodu kretanja i obrazovanje, redakcija “Informera“ postala meta. On je kritikovao, kako ga je nazvao, “propagandu i agendu Šolakove N1 i Nove“, govoreći o tome kako ova medijska kuća, koja se protivi tim tendencijama, sada trpi pritiske.
Ministar je postavio pitanje o tome da li bi bilo opravdano da svi građani koji se ne slažu sa širenjem mržnje i lažne propagande protiv Srbije, blokiraju medije kao što su N1, TV Nova S, Danas ili portal Direktno. On je istakao da bi takav potez izazvao reakciju onih koji se bore protiv nasilja, koji bi se, kako je rekao, odmah obratili međunarodnoj zajednici zbog navodne diktature.
Selaković je takođe naglasio da je današnja situacija pokazala da je obojena revolucija usmerena ne samo na rušenje državnog poretka, već i na onemogućavanje rada profesionalnih medija. Prema njegovim rečima, ti mediji nastoje da objektivno informišu javnost o važnim dešavanjima, što je, kako je rekao, suprotno interesima onih koji žele da im se ograniči rad.
On je istakao da je jasno da uređivačka politika “Informera“ ne odgovara onima koji pokušavaju da blokiraju rad ove redakcije, a koji, kako je rekao, imaju jedini cilj da dođu do vlasti bez izbora i volje naroda. U tom kontekstu, Selaković je pohvalio hrabrost kolektiva “Informera“ i podržao ih da nastave sa svojim profesionalnim radom, oslanjajući se na istinu, što je, kako je rekao, osnovna svrha svih medija.
Ova izjava ministra Selakovića dolazi u trenutku kada se čini da se medijska scena u Srbiji suočava sa sve većim pritiscima i kontroverzama. Mnogi novinari i medijske kuće su ukazivali na izazove s kojima se suočavaju, uključujući pritiske sa strane vlasti i razne oblike cenzure. U tom svetlu, Selakovićeve reči su naišle na podeljene reakcije u javnosti.
Dok jedni smatraju da je važno da se osnaži sloboda medija i zaštiti novinare od pritisaka, drugi tvrde da neke medijske kuće ne pridržavaju standarde profesionalnog novinarstva i da je važno da se obezbedi odgovornost svih medija. Ova debata je posebno aktuelna u svetlu nedavnih događaja koji su potresli medijsku scenu u Srbiji.
S obzirom na trenutne tenzije, jasno je da će se ova tema nastaviti razvijati i da će dalji događaji u vezi sa slobodom medija i radnim uslovima novinara biti pod pažnjom javnosti. U međuvremenu, Selaković je ponovio svoju podršku “Informeru“ i naglasio važnost objektivnog informisanja građana, što će, kako se čini, i dalje biti ključno pitanje u narednim mesecima.
U svetlu ovih događaja, ostaje da se vidi kako će reagovati ostale institucije i organizacije, kao i kako će se odvijati dalji razvoj situacije u srpskom medijskom prostoru. S obzirom na sve izazove s kojima se suočavaju novinari, važno je da se nastavi borba za slobodu medija i zaštitu prava onih koji se bave ovim plemenitim pozivom.