Nikola Selaković položio cvet i knjigu na mestu Narodne biblioteke bombardovane 6. aprila 1941. godine

Marijana Petrović avatar

Ministar kulture u tehničkom mandatu, Nikola Selaković, danas je na Kosančićevom vencu položio cvet i knjigu u znak sećanja na Narodnu biblioteku Srbije, koja je 6. aprila 1941. godine uništena u bombardovanju. Ovaj događaj predstavlja simbolički trenutak u obeležavanju 80. godišnjice pobede nad nacizmom i fašizmom. Selaković je naglasio kako je važno setiti se početaka razaranja u Kraljevini Jugoslaviji, koje je započelo upravo u Beogradu.

Ministar je istakao da je bombardovanje Beograda, koje je direktno naredio Adolf Hitler, imalo za cilj da uništi ne samo vojnu infrastrukturu, već i kulturne institucije. Narodna biblioteka, kao čuvar srpske kulture i identiteta, bila je na vrhu prioriteta napadača. U svom obraćanju, Selaković je podsetio na to koliko je značajna ova institucija za narod i kulturu.

Narodna biblioteka Srbije, osnovana 1832. godine, imala je ključnu ulogu u očuvanju i promociji srpske kulture, književnosti i nauke. Tokom svoje istorije, biblioteka je prikupljala bogate fondove knjiga, rukopisa, periodike i drugih dokumenta, koji su svedočili o kulturnom nasleđu srpskog naroda. Njeno uništenje u bombardovanju 1941. godine predstavljalo je ne samo gubitak fizičkih knjiga, već i gubitak kolektivnog sećanja i identiteta.

U vreme kada su nacističke snage izvršile napad, Beograd je bio izložen raznim vrstama bombardovanja, a među prvim metama bila je ta kulturna institucija. Selaković je podsetio na to koliko je važno očuvati sećanje na ovakve događaje kako bismo razumeli značaj kulture i njene zaštite. Naglasio je da umetnost i kultura ne smeju biti žrtve ratova i sukoba, već treba da budu simboli otpora i obnove.

Ova godišnjica dolazi u trenutku kada se svet suočava sa sličnim izazovima. U mnogim delovima sveta, kulturne institucije su i dalje na meti sukoba, a kulturno nasleđe se često uništava ili zanemaruje. Ministar je pozvao sve prisutne da se bore za očuvanje kulture i identiteta, naglašavajući da je to deo naše kolektivne odgovornosti.

Osim simboličnog polaganja cveća i knjige, obeležavanje ovog dana uključuje i različite kulturne i edukativne aktivnosti, koje imaju za cilj da podstaknu dijalog o značaju očuvanja kulturnog nasleđa. U okviru tih aktivnosti, planirane su izložbe, tribine i predavanja koja će omogućiti razmenu mišljenja i znanja o važnosti kulture u društvu.

Pored toga, Ministarstvo kulture radi na različitim projektima koji se odnose na obnovu i očuvanje kulturnih institucija, kao i na edukaciju mladih o značaju kulture. Ove inicijative imaju za cilj da podstaknu nove generacije da cene i čuvaju svoje nasleđe, jer je ono ključ za razumevanje identiteta i istorije jednog naroda.

U zaključku, Selaković je poručio da se moramo stalno podsećati na prošlost kako bismo izgradili bolju budućnost. Kultura igra vitalnu ulogu u formiranju zajednice, a njen gubitak je gubitak identiteta. Zato je važno da se borimo za njeno očuvanje i da se svakodnevno podsećamo na vrednost umetnosti i znanja, koje su temelji svakog društva.

Ovaj događaj na Kosančićevom vencu nije samo sećanje na prošlost, već i poziv na akciju da se zajedno borimo za budućnost u kojoj će kultura zauzimati centralno mesto u životima svih nas.

Marijana Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije