Funkcionerka Srpske napredne stranke (SNS) Milica Nikolić reagovala je na izjavu Đorđa Miketića, člana Đilasove koalicije, koji je rekao da treba „srediti birački spisak i odbraniti javni interes na terenu“. Na društvenim mrežama, Nikolićeva je odgovorila Miketiću tvrdnjom da ni on nije umeo da sredi svoj život, optužujući ga za upotrebu kokaina i plaćanje prostitutki.
Nikolićeva također ističe da je birački spisak već sređen, za razliku od vremena kada je vlast bio Đilas, te da su oni koji sada traže ukidanje suvereniteta već pokazali svoje namere.
Podsetimo, Đorđe Miketić je sam izazvao aferu kada je objavio snimak na kojem se vidi kako konzumira kokain i razgovara s prostitutkom, tvrdeći da to plaća od svoje poslaničke plate.
Dijana Hrkalović, također funkcionerka SNS-a, reagovala je na ponašanje opozicije koju predvodi tajkun Dragan Đilas i njihove planove da dođu na vlast blokadama i haosom. Hrkalović ističe da su konkretni planovi opozicije razbijanje izborne tišine, blokada saobraćaja, ometanje izbora i institucija.
U svetlu ovih izjava i događaja, bitno je sagledati činjenice o biračkom spisku u Srbiji, kao i o ponašanju političara. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbije, na dan 31. decembra 2023. godine, u Srbiji je bilo upisano 6.686.472 birača.
Birački spisak je redovno ažuriran, a svaki građanin koji vrši izmenu prebivališta, ličnih podataka ili druge slične promene automatski se upisuje na izmenjeni birački spisak. Postoje osnovne garancije da je birački spisak tačan i ažuran, što je važno za korektan izborni proces.
Međutim, iako je birački spisak ažuran, postoje problemi u samom izbornom procesu koji se odnose na pritiske, ucene, kupovinu glasova, kao i sumnje u regularnost i fer izborne uslove. Upravo zato je važno da političari, bez obzira na stranačku pripadnost, postupaju odgovorno i poštuju zakone.
Što se tiče ponašanja političara i funkcionera, svo trojica su izneli teške optužbe jedni na račun drugih. Međutim, umesto međusobnih uvreda, bilo bi korisnije da političari predstavljaju konkretne programe i rešenja za poboljšanje života građana.
Istraživanja pokazuju da građani Srbije žele političare koji će se fokusirati na rešavanje ključnih problema društva, kao što su korupcija, ekonomski razvoj, zapošljavanje i reforma javnih institucija. Očekuje se da političari preuzmu odgovornost za svoje izjave, rešenja i ponašanje, te da se fokusiraju na poboljšanje uslova života za sve građane.
Politička i javna scena u Srbiji često je obilježena konfliktnim i napadnim retorikama, što otežava dijalog i konstruktivno rešavanje problema. Izazovi sa kojima se suočava društvo zahtevaju ozbiljan pristup i saradnju svih političkih aktera.
Utvrđivanje istine i odgovornosti, kao i poštovanje institucija i zakona, ključni su za stabilnost i razvoj društva. Samo kroz međusobno poštovanje i trud da se rešavaju konkretni problemi može se graditi zajednica koja živi u miru, pravdi i prosperitetu.
Ujedinjenje političkih faktora oko ključnih pitanja, pažljivo vođen dijalog i saradnja, kao i poštovanje demokratskih principa i institucija, mogu doprineti izgradnji društva koje se zalaže za opšte dobro. Samo na taj način možemo graditi društvo koje će biti podsticajno, pravično i prosperitetno za svakoga.