Spektakularni događaj koji je obilježio drugi vikend jula na Long Ajlendu bio je čarobni ples dronova u čast Nikole Tesle, srpskog genija čije je naslijeđe obnovljeno nakon strašnog požara koji je zahvatio Teslin naučni centar. Mark Alesi, entuzijast i vođa Centra, uspio je okupiti ljude iz 108 zemalja koji su zajedno obnovili ovu jedinstvenu naučnu laboratoriju koju je finansirao J. P. Morgan. Projekat restauracije je koštao 20 miliona dolara, ali je zahvaljujući velikodušnosti donatora obezbijeđeno 14 miliona, a ostatak će biti nadoknađen. Ovaj potez je primio mnogo podrške, uključujući i poznate ličnosti poput Ilona Maska, Ethana Hawkea i Kaila McLauchlana.
Teslin naučni centar Vordenklif je postao mjesto na kojem se nauka susreće sa istraživanjem, a inovacije ne poznaju granice. Mark Alesi je s oduševljenjem prihvatio ideju Beograda o dodjeli nagrade „Planetarni Tesla“ velikanima današnjice. Alesi ističe da je najvažnije imati ideje i čisto srce, te planira razmjenu ideja sa Beogradskim i Novosadskim univerzitetom.
U kući Nikole Tesle na Long Ajlendu žive Barbara Dadino i Daniel Birna, istražujući njegovu izgubljenu istoriju u Vordenklifu. Teslina vizija stvaranja novog grada Radio Siti 1901. godine nije ostvarena zbog nedostatka sredstava, ali Teslino naslijeđe živi kroz obnovu njegove laboratorije. Spektakl sa dronovima koji su plesali u čast Teslinog rođendana stvorio je karnevalsku atmosferu i pokazao poštovanje prema ovom velikanu nauke.
Velika pobjeda entuzijazma Marka Alesija i njegovih saradnika definitivno je označila novi početak za Teslin naučni centar na Long Ajlendu. S obnovom laboratorije i planovima za povratak čuvenog tornja na svoje mjesto, ovaj centar postaje ne samo mjesto naučnih istraživanja, već i inspiracija za buduće generacije. Ovaj podvig pokazuje da su strast i predanost ključni faktori u očuvanju naslijeđa velikih mislilaca poput Nikole Tesle.