NOVA HAPŠENJA U NIŠU: Zbog pranja novca palo 15 ljudi

Goran Petrović avatar

U nastavku borbe protiv korupcije, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srbije, Odeljenja za borbu protiv korupcije, zajedno sa Poreskom upravom, Sektorom poreske policije, uhapsili su 15 osoba. Ova akcija se sprovodi po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, a uhapšeni su osumnjičeni za krivična dela pranja novca.

Jedan od uhapšenih je N. G. (1964), koji je zakonski zastupnik preduzeća PD „GNG Gradnja“ DOO Leskovac. On se sumnjiči da je, u periodu od avgusta do kraja decembra 2022. godine, naložio svojoj zaposlenoj B. M. (1963) da izradi falsifikovane službene isprave, konkretno priznanice – otkupne listove o navodnoj kupovini poljoprivrednih proizvoda od 12 vlasnika registrovanih poljoprivrednih gazdinstava. Ove radnje su izvršene uz saglasnost vlasnika gazdinstava, koji su se prethodno dogovorili sa A. G. (1986) iz okoline Leskovca.

Prema navodima MUP-a, B. M. je unela neistinite podatke o vrsti, količini i ceni prodate robe. Nakon što je dokumentaciju overila svojim potpisom i pečatom privrednog društva, utvrđeno je da se radilo o fiktivnom pravnom poslu, jer roba nikada nije bila isporučena. Na osnovu ovih lažnih isprava, sa tekućeg računa „GNG Gradnje“ prebačeno je ukupno 33.637.000 dinara na tekuće račune vlasnika poljoprivrednih gazdinstava, iako je N. G. bio svestan da se radi o fiktivnim pravnim poslovima.

Vlasnici poljoprivrednih gazdinstava su, kako se sumnja, podizali novac sa svojih računa i predavali ga na ruke osumnjičenom A. G., koji ga je zatim predavao N. G. Na ovaj način, N. G. je protivpravno prisvojio pomenutu sumu novca. U vezi sa ovim slučajem, osumnjičeni će biti privedeni nadležnom tužilaštvu uz krivičnu prijavu.

Ova akcija MUP-a predstavlja deo šire borbe protiv korupcije i finansijskog kriminala u Srbiji. Policijski službenici iz Odeljenja za borbu protiv korupcije nastavljaju sa radom na ovom polju kako bi osigurali pravdu i suzbijanje koruptivnih aktivnosti.

U poslednjih nekoliko godina, Srbija je pojačala napore u borbi protiv korupcije, što se ogleda u brojnim hapšenjima i krivičnim prijavama protiv pojedinaca i pravnih lica. Vlada i institucije sproveli su različite reforme i strategije kako bi poboljšali transparentnost i odgovornost u javnom sektoru.

Jedan od ključnih aspekata ove borbe je saradnja između različitih državnih organa. Akcija u Nišu je rezultat zajedničkog rada MUP-a i Poreske uprave, što ukazuje na važnost koordinacije između institucija kako bi se postigli bolji rezultati u suzbijanju korupcije.

Osim hapšenja pojedinaca, važno je napomenuti da su i reforme zakonskog okvira neophodne za jačanje borbe protiv korupcije u Srbiji. Postojeći zakoni moraju biti unapređeni tako da omoguće efikasnije procesuiranje korupcije i pružanje adekvatnih kazni za počinioce.

Takođe, podizanje svesti građana o značaju borbe protiv korupcije je od suštinskog značaja. Obrazovanje i informisanje javnosti o pravima i obavezama, kao i o mogućim posledicama korupcije, može doprineti smanjenju ovih pojava.

Nadalje, međunarodna saradnja je takođe ključna u borbi protiv korupcije, posebno u globalizovanom svetu gde se financijski kriminal često odvija na međunarodnom nivou. Srbija može učiti od iskustava drugih zemalja koje su uspešno suzbile korupciju i implementirati najbolje prakse u svojoj strategiji.

U zaključku, hapšenje 15 osoba u Nišu predstavlja značajan korak u borbi protiv korupcije u Srbiji. Ovaj slučaj pokazuje da su institucije spremne da deluju, ali je takođe važno nastaviti sa reformama i raditi na podizanju svesti građana kako bi se stvorilo društvo u kojem je korupcija neprihvatljiva.

Goran Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije