Nova varijanta poznatog malvera još opasnija

Stefan Nikolić avatar

Hakerska kampanja nazvana „Meduza“ predstavlja novu pretnju korisnicima pametnih telefona širom Evrope, omogućavajući sajber lopovima da napadaju naloge koristeći podmukle taktike. Softver poznat kao TangleBot prati aktivnosti korisnika kako bi prikupio osetljive podatke kao što su tekstualne poruke, pritisnuta dugmad, snimci ekrana i telefonski pozivi. Nova verzija ovog softvera poseduje sposobnost da uhvati ceo ekran, prikazujući crni ekran korisnicima kako bi imali pristup bankovnim informacijama. Napad je zabeležen u Velikoj Britaniji, SAD-u, Kanadi, Francuskoj, Italiji, Španiji i Turskoj, a hakeri su koristili fišing trikove kako bi širili malver. Stručnjaci istražuju svrhu ovog napada, ali upozoravaju da skrivanje sadržaja ekrana omogućava napadačima da maskiraju druge zlonamerne aktivnosti.

Hakerska kampanja „Meduza“ predstavlja ozbiljnu pretnju korisnicima pametnih telefona širom Evrope, omogućavajući sajber lopovima da napadaju naloge koristeći podmukle taktike. Softver poznat kao TangleBot, otkriven prvi put u julu 2020. godine, ima sposobnost da prati i prikuplja osetljive podatke korisnika, uključujući tekstualne poruke, pritisnuta dugmad, snimke ekrana i telefonske pozive, a sada i ceo ekran. Ovo omogućava napadačima da pristupe bankovnim informacijama korisnika, maskirajući svoje aktivnosti preko crnog ekrana koji navodi korisnike da pomisle da je njihov uređaj isključen.

Prema informacijama iz firme za sajber bezbednost Cleary, najnovija verzija ovog malvera ima sposobnost da skrije sadržaj ekrana, što omogućava napadačima da maskiraju svoje zlonamerne aktivnosti i da ostanu neotkriveni duži vremenski period. Napad nije bio usmeren samo na korisnike androida u Velikoj Britaniji i SAD-u, već i u Kanadi, Francuskoj, Italiji, Španiji i Turskoj. Napadači su koristili fišing trikove kako bi širili malver, tražeći manje, ali bitnije dozvole kako bi izbegli detekciju.

Stručnjaci i istraživači još uvek istražuju pravu svrhu ovih napada, ali ističu da skrivanje sadržaja ekrana predstavlja ozbiljnu pretnju jer omogućava napadačima da maskiraju druge zlonamerne aktivnosti. Upozoravaju da je važno da korisnici budu pažljivi prilikom otvaranja sumnjivih poruka ili linkova kako bi izbegli infekciju svojih uređaja.

Hakerska kampanja „Meduza“ privukla je pažnju stručnjaka i korisnika pametnih telefona zbog svoje sofisticirane tehnike napada. Sa sajber kriminalom koji postaje sve ozbiljnija pretnja kako pojedincima tako i velikim kompanijama, važno je da korisnici budu svesni opasnosti i preduzmu preventivne mere kako bi zaštitili svoje podatke i informacije.

Stefan Nikolić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije