Američki ambasador u Prištini, Džefri Hovenijer, izrazio je duboku zabrinutost zbog nedavnih akcija kosovskih vlasti koje imaju negativne posledice na srpsku zajednicu i druge manjine na Kosovu i Metohiji. On je osudio akciju kosovske policije u kojoj je zaplenjeno vozilo Pošte Srbije i novac namenjen socijalnim davanjima koje je obezbedila Srbija. Ambasador je istakao da očekuje da vlasti Kosova obezbede da će pojedinci kojima su ova sredstva namenjena dobiti novac bez odlaganja, istovremeno naglašavajući da institucije u Prištini imaju odgovornost da promovišu vrednosti koje se tiču pune primene multietničkih demokratskih načela. Hovenijer je takođe istakao da pitanja koja se tiču kosovskih struktura koje podržava Srbija treba da budu razmatrana u okviru dijaloga uz posredstvo EU.
Ambasador je takođe ponovio zahtev da Priština odloži primenu odluke Centralne banke o gotovinskom platnom prometu dok se ne uspostave procedure u skladu sa evropskim standardima i dok stanovništvo ne bude dovoljno obavešteno o transferu njihovih sredstava. Hovenijer je ocenio da akcije kosovskih institucija nepotrebno podižu međunacionalne tenzije i ograničavaju opcije SAD da budu efikasan zagovornik Prištine na međunarodnoj areni. Istakao je da se to odnosi i na nedavne operacije kosovske policije po nalogu prištinskog ministarstva unutrašnjih poslova na kancelarije srpskih administrativnih institucija u Dragašu, Peći, Istoku i Klini, kao i na nevladinu organizaciju „Centar za mir i toleranciju“ u Prištini. Hovenijer je naglasio da je važno rešavati ova pitanja kroz dijalog i saradnju, te da će SAD nastaviti da pružaju podršku kosovskim vlastima u ostvarivanju stabilnosti i prosperiteta za sve građane.
Ove izjave američkog ambasadora dolaze u trenutku kada su međuetnički odnosi na Kosovu i Metohiji pod povećanim pritiskom, a napetosti između kosovskih vlasti i srpske zajednice su sveobuhvatnije. Uz reakcije SAD, očekuje se i dalja reakcija međunarodne zajednice, jer su ovakve akcije kosovskih vlasti u suprotnosti sa principima multietničke demokratije i pravne države.
U međuvremenu, Hašim Tači, predsednik Kosova, nastavlja sa izjavama o neophodnosti konačnog rešenja kosovskog pitanja i formiranja vojske Kosova, što dodatno doprinosi zaoštravanju odnosa sa Srbijom. U takvoj atmosferi, reakcije međunarodne zajednice postaju ključne za očuvanje mira i stabilnosti na ovom prostoru.
Slično kao i Amerika, i EU je izrazila zabrinutost zbog nedavnih dešavanja na Kosovu i Metohiji, pozvavši vlasti u Prištini na uzdržanost i dijalog sa srpskom zajednicom. Ovakve situacije jasno pokazuju da je neophodnost nastavka dijaloga i saradnje između svih strana, uz podršku međunarodne zajednice, ključna za očuvanje mira i stabilnosti na ovom području.
U svetlu ovih dešavanja, jasno je da je rešavanje međuetničkih odnosa na Kosovu i Metohiji i dalje ključni izazov za sve strane uključene u ovaj proces. Kako bi se izbegle dalje napetosti i konfrontacije, neophodno je da se obe strane angažuju u konstruktivnom dijalogu i traženju održivih rešenja koja će omogućiti mir i prosperitet svim građanima Kosova i Metohije. U suprotnom, postoji realna opasnost da se situacija dodatno zaoštri i dovede do novih sukoba i nestabilnosti na ovom prostoru. Zbog toga je važno da međunarodna zajednica nastavi da pruža podršku rešavanju ovih pitanja, kako bi se osigurala stabilnost i sigurnost za sve građane ovog regiona.