Opasan trend zavaladao je među tinejdžerima, dok jurnjava za savršenim selfijem često dovodi do tragedija. Nedavni incident u kojem je dečak pokušao da se popne na vagon železnice kako bi napravio atraktivnu fotografiju završio je tragično – oborila ga je električna energija od 25.000 volti. Ovaj slučaj ponovo je pokrenuo diskusiju o tome kako roditelji mogu igrati ključnu ulogu u prevenciji ovakvih incidenata.
Stručnjaci, uključujući inženjere elektrotehnike, upozoravaju na izuzetnu opasnost koju električni napon predstavlja, nazvavši ga „tihim ubicom“. Svaka neopreznost može biti kobna, a primeri iz prakse pokazuju da električni luk može preneti više od 10.000 volti kroz telo, što može uzrokovati smrt ili teške povrede. Zlatko Petrović, inženjer elektrotehnike, objašnjava: „Tu se stvara taj strujni luk, prenosi mu preko 10 hiljada volti preko tela i tu može ili da pukne srce i da strada na licu mesta ili da završi sa opekotinama.“ Stručnjaci naglašavaju važnost postavljanja zaštita za električne utičnice, posebno u domaćinstvima sa malom decom.
Pitanje koje se postavlja jeste zašto tinejdžeri rizikuju svoje živote zbog društvenih mreža. Psiholozi smatraju da je to rezultat snažne želje za pažnjom, adrenalinom i priznanjem, koja često nadmašuje svest o opasnosti. Pritisak vršnjaka dodatno ih gura u rizične situacije, a društvene mreže postaju mesto gde se vrednuju hrabri i neobični potezi.
Ljiljana Filipović, psiholog, ističe značaj kontrole sadržaja koje deca konzumiraju na društvenim mrežama. „Jako je bitno da se deci kontrolišu telefoni, šta gledaju, koje sadržaje na društvenim mrežama. Samo je pitanje kako su do tada komunicirali sa decom. Ako su odnosi u porodici otuđeni, ako roditelji pre svega nemaju dobru komunikaciju međusobno, pa onda i sa decom, naravno da njihov autoritet dolazi u pitanje,“ objašnjava Filipović.
Ova tragedija predstavlja još jedan podsetnik o tome koliko je važno razgovarati sa decom o rizicima koje donose društvene mreže. Edukacija i otvoren dijalog su ključni, jer jedan trenutak nepažnje može imati nesagledive posledice. Roditelji se pozivaju da aktivno učestvuju u životima svoje dece i da ih edukuju o opasnostima koje vrebaju, kako u fizičkom, tako i u digitalnom svetu.
U ovom trenutku, stručnjaci pozivaju sve da se ujedine u naporima da se smanji broj ovakvih tragedija. Potrebno je raditi na izgradnji poverenja među porodicama kako bi se deca osećala sigurno da podele svoje misli i osećanja. Samo kroz otvorene razgovore i edukaciju možemo nadati da će se smanjiti rizik od opasnih situacija u potrazi za savršenim selfijem.