Policija iz Novog Pazara zaplenila je više od 6.500 paklica cigareta u specijalnom bunkeru ispod sedišta automobila i podnela krivičnu prijavu protiv 39-godišnjeg muškarca iz Tutina zbog nedozvoljenog prometa akciznih proizvoda.
Policija je pronašla cigarete bez akciznih markica i potrebne dokumentacije u specijalno napravljenom bunkeru ispod sedišta automobila „reno“ kojim je upravljao osumnjičeni, u okolini Sjenice. Vrednost zaplenjenih cigareta procenjuje se na više od dva miliona dinara, a sumnja se da su bile namenjene daljoj prodaji.
Osumnjičenom muškarcu iz Tutina podneta je krivična prijava zbog sumnje da je izvršio krivično delo nedozvoljen promet akciznih proizvoda. Cigarete će biti predate Poreskoj upravi.
Ovo nije prvi slučaj krijumčarenja cigareta u Srbiji. Prema podacima Poreske uprave, tokom 2020. godine zaplenjeno je oko 35 miliona cigareta, što predstavlja značajan pad u odnosu na prethodne godine. Međutim, krijumčarenje cigareta i dalje predstavlja ozbiljan problem za državu i poreske organe.
Krijumčarenje cigareta nije samo kršenje poreskih propisa, već ima i ozbiljne posledice po zdravlje ljudi. Kako cigarete koje se krijumčare često dolaze iz ilegalnih fabrika, mogu biti lošijeg kvaliteta i sadržavati štetne supstance. Osim toga, država gubi značajne prihode od akciza koje bi trebalo da se uplate na ove proizvode.
Policija i poreski organi nastavljaju sa akcijama suzbijanja krijumčarenja cigareta i drugih akciznih proizvoda. Ovi slučajevi su samo deo šire slike problema krijumčarenja u Srbiji, koji uključuje i krijumčarenje alkohola, narkotika, oružja i drugih ilegalnih proizvoda.
Veliki broj krijumčarenih cigareta završava na crnom tržištu i prodaje se po nižim cenama, čime se nanosi šteta legalnim prodavcima i državi. Poreska uprava intenzivira aktivnosti radi suzbijanja nelegalne trgovine i radnji koje narušavaju regularno poslovanje.
Poreska uprava ima mehanizme za praćenje kretanja akciznih proizvoda i preduzima akcije kako bi sprečila njihov nelegalni promet. Inspektori sprovode redovne kontrole prodavnica, trafika i drugih objekata kako bi sprečili nelegalnu trgovinu i krijumčarenje akciznih proizvoda.
Kako bi se suzbilo krijumčarenje, potrebna je saradnja svih relevantnih institucija, efikasno sprovođenje zakona i rigorozne kazne za počinioce. Takođe je važno da građani budu svesni štetnosti kupovine nelegalnih proizvoda i da podrže borbu protiv krijumčarenja.
Kroz edukaciju i podizanje svesti o štetnosti krijumčarenih proizvoda, može se doprineti smanjenju tražnje za njima. Takođe je važno da građani informišu nadležne organe ukoliko primete sumnjivu prodaju ili distribuciju akciznih proizvoda kako bi se sprečilo dalje krijumčarenje i nelegalna trgovina.