Prof. dr Milan Radovanović, predsednik Društva termičara Srbije, ističe da budućnost Elektroprivrede Srbije (EPS) zahteva pažljivo planiranje i uključivanje eminentnih stručnjaka kako bi se donele ispravne odluke u vezi sa energetskom budućnosti zemlje. On naglašava da je važno da se izbegavaju preuranjene odluke koje bi mogle dovesti do veće konfuzije u sektoru elektroenergetike.
Govoreći o kvalitetu uglja u Srbiji, prof. Radovanović ističe da zemlja ima uglavnom niske kvalitete uglja sa visokim sadržajem vlage i pepela. Iako EPS uspeva da obezbedi električnu energiju za građane, postoje problemi koji zahtevaju ozbiljne i odgovorne rešenja. EPS se suočava sa brojnim izazovima kao posledica prošlih sankcija i starosti termoelektrana.
Prof. Radovanović takođe naglašava značaj obnovljivih izvora energije, ističući da je potrebno balansirati korišćenje različitih izvora kako bi se obezbedila sigurnost snabdevanja i smanjio negativan uticaj na životnu sredinu. On ističe da je EPS preduzeo korake ka smanjenju emisija štetnih materija i zagađenja, ali da postoji prostor za dalje poboljšanje.
Kada je reč o globalnom zagađenju, prof. Radovanović navodi da Srbija ima mali udeo u ukupnim emisijama CO2 u svetu, ali da je ipak važno da zemlja preduzme mere za smanjenje emisija i prelazak na čistije izvore energije. On ističe da su planovi za zatvaranje termoelektrana na ugalj deo strategije za smanjenje emisija i zaštite životne sredine.
Na pitanje o potrebi za balansnom energijom, prof. Radovanović ističe da je to važan izazov i da je neophodno razviti fleksibilne sisteme koji mogu pokriti nedostatke iz obnovljivih izvora energije. On naglašava da je mešavina različitih izvora energije, uključujući ugalj, gas i nuklearnu energiju, ključna za obezbeđivanje sigurnog i pouzdanog snabdevanja.
U zaključku, prof. Radovanović ističe da je važno da se donose odluke koje su u skladu sa dugoročnim ciljevima održivog razvoja i zaštite životne sredine. EPS, kao vodeća energetska kompanija u Srbiji, ima važnu ulogu u tranziciji ka čistijim izvorima energije i smanjenju emisija štetnih materija. Važno je da se u donošenje odluka uključe stručnjaci sa relevantnim iskustvom kako bi se obezbedilo prosperitetno i održivo energetsko snabdevanje za buduće generacije.