Nemačka čeličana obustavila proizvodnju zbog rasta cena električne energije
Čeličana Leh-Štalverke u bavarskom gradiću Majtingen obustavila je proizvodnju zbog rasta cena električne energije u Nemačkoj. Kompanija je saopštila da „ekonomski nije izvodljivo“ da sada radi, prenosi Dojče virtšafts nahrihten. Takođe, nemački koncern čelika TisenKrup AG prijavio je višestruko povećanje troškova električne energije.
Leh-Štalverke godišnje proizvede više od milion tona građevinskog materijala i troši energiju koliko i grad od 300.000 stanovnika. Pored zaposlenih u zavisnim preduzećima, u proizvodnom pogonu radi više od 1.000 radnika. Leh-Štalverke je jedina čeličana u Bavarskoj.
Čeličane koje koriste električnu energiju za topljenje starog metala troše mnogo više energije od onih koje koriste tradicionalne visoke peći, koje koriste rudu gvožđa i koks od kamenog uglja. Koncern TisenKrup AG saopštio je da su u poslednjih 6 meseci njegovi troškovi gasa i struje premašili sto miliona.
Osim Nemačke, sve veći rast cena električne energije oseća se i u drugim delovima Evrope. Očekuje se da će ovo imati ozbiljne posledice na brojne industrije i proizvodne pogone širom kontinenta.
Ova situacija takođe predstavlja ozbiljan izazov za energetsku politiku Nemačke, koja se uveliko oslanja na obnovljive izvore energije kao što su vetar i sunce. Iako su obnovljivi izvori energije postali sve značajniji deo nemačke energetske mreže, rast cena električne energije pokazuje da ova tranzicija nije prošla bez posledica.
Reakcije na ovaj problem su raznolike, sa pojedincima i kompanijama koji traže mere za stabilizaciju cena električne energije kako bi zaštitili svoje poslovanje. Sa druge strane, ekološki aktivisti i političari ističu potrebu za većim investicijama u obnovljive izvore energije i energetsku efikasnost kako bi se dugoročno rešio problem skupe električne energije.
Sve ove promene u ceni električne energije mogu imati ozbiljan uticaj na potrošače širom Evrope, uključujući i industrije koje zavise od velike količine električne energije za svoje poslovanje. Očekuje se da će se ova situacija dalje razvijati u narednim mesecima, a mnogi traže rešenja kako bi se ublažile negativne posledice na ekonomiju i potrošače.
U međuvremenu, nemačke vlasti i regulatorne agencije istražuju moguće mere za stabilizaciju cena električne energije, uključujući i mogućnost intervencije na tržištu kako bi se sprečio dalji rast cena. Ovo će zahtevati pažljivo balansiranje između zaštite potrošača i održavanja održivosti energetskog sektora u Nemačkoj.
U svetlu ovih događaja, nemačke kompanije i potrošači se suočavaju sa velikim izazovima. Mnogi će morati da prilagode svoje poslovanje i potrošačke navike kako bi se nosili sa rastućim troškovima električne energije. Takođe, povećanje cena električne energije može imati širi uticaj na nemačku ekonomiju, sa potencijalnim gubicima u produktivnosti i konkurentnosti na globalnom tržištu.
Ukratko, rast cena električne energije u Nemačkoj predstavlja ozbiljan izazov za brojne industrije i potrošače širom Evrope. Očekuje se da će se ovaj problem nastaviti u narednim mesecima, a mnogi traže rešenja kako bi se ublažile negativne posledice na ekonomiju i potrošače. Nemačke vlasti i regulatorne agencije istražuju moguće mere za stabilizaciju cena električne energije, ali će ovo zahtevati pažljivo balansiranje između zaštite potrošača i održavanja održivosti energetskog sektora.