Očekuje se pomoć helikoptera MUP-a Srbije na požarištu u Srebrenici

Goran Petrović аватар

Na području općine Srebrenica izbijen je požar koji je veći nego što se očekivalo, te je potrebno angažirati helikoptere za gašenje vatre. Direktor Helikopterskog servisa Republike Srpske, Boban Kusturić, izjavio je da je do sada izbačeno oko 20 tona vode na požarište, ali da će gašenje biti nastavljeno i danas. Helikopterski servis Srpske je u kontaktu sa direktorom Uprave civilne zaštite i komandantom Helikopterske jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije kako bi se osigurala pomoć u gašenju požara.

Kusturić je izjavio da je direktor Civilne zaštite uputio molbu Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije za helikopter kapaciteta od četiri do 4,5 tona vode, te se nada da će im se pridružiti u gašenju požara. Požar iznad Srebrenice je većih razmera nego što su prvobitno očekivali, stoga je potrebna dodatna podrška u gašenju.

Požari su velika prijetnja šumskim područjima i okolinama, te je važno brzo i učinkovito reagirati kako bi se spriječilo daljnje širenje vatre. Helikopteri su često ključni u gašenju požara na teško pristupačnim područjima i mogu brzo dostaviti vodu na požarište.

Međutim, važno je napomenuti da se velike količine vode mogu isušiti i imati negativne posljedice na okolinu. Stoga je bitno pravilno planirati i dozirati količinu vode koja se izbacuje na požarište kako bi se spriječila šteta okolišu.

Hrvatska je također suočena s problemom požara tijekom ljetnih mjeseci, posebno u suhim i vrućim uvjetima. Postoje mnogi faktori koji mogu izazvati požare, poput ljudskih aktivnosti, suše, munje ili lošeg održavanja šumskih područja. Stoga je važno poduzeti preventivne mjere kako bi se smanjio rizik od požara i brzo reagirati u slučaju izbijanja vatre.

Organizacije za zaštitu okoliša i civilna zaštita igraju ključnu ulogu u prevenciji požara i gašenju požara kada se dogode. Redovito obučavanje osoblja, održavanje protupožarnih puteva i suradnja s lokalnom zajednicom ključni su za učinkovito upravljanje požarima.

Hrvatska Vlada također ulaže napore u modernizaciju vatrogasnih i spasilačkih službi kako bi se osigurala brza i učinkovita reakcija u slučaju izvanrednih situacija poput požara. Opremanje helikoptera za gašenje požara, osposobljavanje pilota i vatrogasnog osoblja te pravovremeno reagiranje ključni su elementi u sprječavanju štete od požara.

Požari u šumama i prirodi ne utječu samo na okoliš, već imaju i ozbiljne posljedice po ljude, životinje i ekonomiju. Gubitak šuma i ekosustava, uništavanje domova i infrastrukture te zagađenje zraka i vode samo su neki od problema uzrokovanih požarima. Stoga je važno ulagati u prevenciju požara, obrazovanje stanovništva o sigurnom ponašanju u prirodi te brzu i koordiniranu reakciju u slučaju požara.

Klimatske promjene mogu dodatno pogoršati situaciju s požarima, uzrokujući ekstremne vremenske uvjete poput dugotrajnih sušnih razdoblja i visokih temperatura. Stoga je važno poduzeti mjere za prilagodbu na klimatske promjene i smanjenje rizika od požara.

S obzirom na trenutnu situaciju s požarima u Srebrenici i širom regije, važno je pravovremeno reagirati i angažirati sve raspoložive resurse kako bi se spriječile daljnje štete. Suradnja između država, organizacija za zaštitu okoliša i civilne zaštite kljujsono je za uspješnu borbu protiv požara i očuvanje prirode.

U konačnici, zaštita okoliša i prevencija požara su zajednički ciljevi koji zahtijevaju angažman svih relevantnih aktera i podršku šire zajednice. Samo suradnjom i solidarnošću možemo sačuvati našu prirodu i osigurati sigurnu budućnost za sve ljude i životinje koje dijele ovaj planet.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije