Očekuje se rast privrede u 2024. i prosečna inflacija u iznosu od 4,5 do pet odsto

Branko Simić avatar

Beograd, 13. ožujka – Na promociji Kvartalnog monitora ekonomskih trendova i politika u Srbiji, održanoj na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, zaključeno je da se u 2024. godini očekuje rast privrede od tri do 3,5 posto, rast realnih zarada za četiri do pet posto, umereno povećanje spoljnih deficita i prosečna inflacija od 4,5 do pet posto. Glavni i odgovorni urednik časopisa Kvartalni monitor, Milojko Arsić, istaknuo je da privredna aktivnost Srbije raste brže nego u zemljama centralne i istočne Europe, ali da je inflacija viša.

Prema Arsiću, trend usporavanja inflacije nastavlja se početkom 2024. godine, pri čemu je u veljači na međugodišnjem nivou spuštena na 5,6 posto. Ovaj optimističan izgled privrede Srbije za narednu godinu odražava se i u većoj potrošnji, investicijama i izvozu, smanjenju nezaposlenosti i poboljšanju vanjskotrgovinske bilance. Međutim, i dalje postoji rizik od inflacije, naročito zbog rasta cijena energenata i hrane na svjetskom tržištu.

Prema istraživanjima Ekonomskog fakulteta, industrijska proizvodnja u Srbiji beleži blagi rast, dok poljoprivreda i sektor usluga posluju stabilno. Također, očekuje se dalji porast domaće tražnje i investicija, uz zadržavanje rasta izvoza. Sve navedene faktore podržava i fiskalna politika Vlade Srbije koja se oslanja na povećavanje javnih ulaganja i smanjenje deficita.

Uzimajući u obzir da bi najveći rizik za privredu Srbije mogli predstavljati svetski geopolitički i ekonomski događaji, Kvartalni monitor upozorava na potrebu pažljivog praćenja tih dešavanja i prilagođavanje ekonomske politike u skladu sa promenama na globalnom tržištu. Također, važno je nastaviti sa strukturnim reformama u oblasti obrazovanja, zdravstva i institucionalnog okruženja kako bi se podstakao dalji ekonomski rast.

Na kraju, stručnjaci su istaknuli da Srbija ima potencijal za dalji ekonomski rast i razvoj, ali da je neophodno nastaviti sa proaktivnim mjerama kako bi se održala stabilna i održiva privreda. Svi prisutni složili su se da je potrebno nastaviti sa sprovođenjem reformi i prilagođavanjem izazovima globalnog tržišta kako bi se osiguralo stabilno ekonomsko okruženje za sve građane Srbije.

Branko Simić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije