Republička izborna komisija (RIK) u Srbiji je bila predmet analize Odjela za institucije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), koji je danas objavio finalni izvještaj o izborima u Srbiji od 17. decembra prošle godine. U izvještaju se ističe da je RIK radila transparentno, vodeći i emitujući online redovne sjednice otvorene za medije i posmatrače, te objavljujući sve odluke u roku od 24 sata na svojoj web stranici, što je u skladu sa zakonom. Također se navodi da je RIK uvelike uživao povjerenje većine zainteresiranih strana u svoje tehničke kapacitete i da je efikasno proveo izborne pripreme.
ODHIR je iznio 25 preporuka Srbiji kako bi unaprijedili izborni proces i uskladili se sa obavezama u okviru OEBS-a i drugih međunarodnih obveza. Preporuke se odnose na inkluzivni konzultativni proces za zakonodavne izmjene, obuku članova lokalnih izbornih komisija i biračkih odbora, promociju sudjelovanja žena u političkom životu, uređivačku neovisnost medija te rješavanje izbornih sporova i zaštitu sigurnosti predstavnika medija.
Izvještaj je istaknuo da je proces glasanja ocijenjen pozitivno na 93 posto biračkih mjesta, ali su primijećene gužve i nedostatak adekvatnih mjera za osiguravanje tajnosti glasanja. Također je pohvaljena transparentnost rada RIK-a, ali su istaknuti ograničeni ljudski i financijski resursi koji ometaju njegovu sposobnost da održivo unaprijedi svoj rad između izbornih razdoblja.
U izvještaju se navodi da je izvještavanje o predsjedniku, unatoč tome što nije bio kandidat, dominiralo u vodećim vijestima nekoliko nacionalnih emitera. Sveobuhvatne preporuke uključuju promociju uređivačke neovisnosti medija, kao i uspostavljanje dodatnih mehanizama za poticanje političkih stranaka da promoviraju sudjelovanje žena u političkom životu.
Međunarodna posmatračka misija (IEOM) općenito je pozitivno ocijenila procedure glasanja, ali je istaknula pojedinačne slučajeve neprimjerenog utjecaja i nedovoljnu zastupljenost žena u kampanji. Primijećeni su proceduralni nedostaci tijekom glasanja i prebrojavanja, kao i izolirani incidenti fizičkih napada i zastrašivanja članova biračkih odbora i posmatrača građana.
Izvještaj ODIHR-a o izborima u Srbiji ističe kako su izbori tehnički dobro vođeni, ali istovremeno je identificirano niz problema koji zahtijevaju pažnju i unapređenje.
ODIHR je dao detaljne preporuke za unapređenje izbornog procesa, a sada je na institucijama u Srbiji da poduzmu korake ka implementaciji tih preporuka kako bi se dalje unaprijedila demokratska priroda izbornog procesa.