Ministarka prosvete Srbije, Slavica Đukić Dejanović, potvrdila je da će mala matura za učenike osmog razreda biti održana, ali da će datumi polaganja biti pomerani. Prvobitno planirani datumi, 16, 17. i 18. jun, neće se održati, a novi datumi biće poznati nakon polaganja probnih ispita. „Mala matura, završni ispiti, biće odložena, ali će svakako biti održana, potpuno smo spremni“, izjavila je ministarka.
Đukić Dejanović je napomenula da je probna mala matura prvobitno bila zakazana za mart, ali je ispit iz matematike odložen za 25. april. Ove promene u rasporedu su rezultat prilagođavanja školama koje su se našle u različitim situacijama. Ministarka je istakla da su školama date instrukcije da organizuju polaganje probnog ispita iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, kao i izabranog predmeta u terminima koji im najviše odgovaraju. „Škole su u vrlo različitim statusima i prosto ne možemo im dati jedan termin za sve“, kazala je ona.
Kada je reč o srednjim školama i fakultetima, Đukić Dejanović je naglasila da punoletne osobe same donose odluke o završavanju školske godine. „Učenje ide u skladu sa procenama i željama roditelja, ako su maloletna deca u pitanju. Ako su punoletni, oni sami odlučuju da li će završiti školsku godinu ili neće. Ne možemo nikoga da nateramo da ide u školu, ako se ne radi o osnovnoj školi“, dodala je ona.
Izjava ministarke dolazi u trenutku kada se sistem obrazovanja suočava sa izazovima prilagođavanja zbog različitih okolnosti. Očekuje se da će nova pravila o polaganju ispita doneti određeni stepen fleksibilnosti školama, što je od suštinske važnosti za učenike koji su možda imali poteškoća tokom godine.
Mala matura je važan korak za učenike osmog razreda, jer predstavlja prelaz u srednju školu, a njena organizacija je ključna za budući obrazovni put učenika. Sa odlaganjem ispita, roditelji i učenici će imati dodatno vreme da se pripreme, a škole će imati priliku da se bolje organizuju.
Ministarka Đukić Dejanović je takođe naglasila važnost komunikacije između škola i roditelja, kako bi se osiguralo da svi budu informisani o novim pravilima i terminima. Ovaj pristup može doprineti smanjenju stresa i anksioznosti među učenicima, što je posebno važno u ovim izazovnim vremenima.
Pored toga, ministarka je ukazala na to da će se nastava u srednjim školama i na fakultetima nastaviti u skladu sa odlukama koje donose roditelji i učenici. Ovo ukazuje na potrebu za većom autonomijom učenika, posebno onih koji su punoletni, što može uticati na njihovu odgovornost i samostalnost.
Uprkos izazovima, Ministarstvo prosvete se trudi da obezbedi kvalitetno obrazovanje i prilagodi se promenama koje se dešavaju u društvu. Očekuje se da će nove odluke doneti poboljšanja u organizaciji obrazovnog sistema i omogućiti učenicima da se bolje pripreme za buduće izazove.
U zaključku, tokom narednih meseci, svi učesnici u obrazovnom procesu će morati da se prilagode novim uslovima i pravilima. Očekuje se da će komunikacija između škola, roditelja i Ministarstva prosvete biti ključna za uspeh ovog procesa. Učitelji, roditelji i učenici će morati da rade zajedno kako bi osigurali da svi imaju jednake šanse za uspeh.