Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg suda u Beogradu odredilo je pritvor načelnici Klinike za urgentnu i kliničku toksikologiju Vojnomedicinske akademije (VMA), J.S.J., zbog sumnje da je zloupotrebila svoj službeni položaj. Pritvor je određen na period do 30 dana, a razlozi za to su strah da bi osumnjičena mogla uticati na svedoke i ponoviti krivično delo. Na saslušanju u Višem javnom tužilaštvu, J.S.J. je negirala izvršenje krivičnog dela.
Prema saopštenju, osnovi sumnje ukazuju na to da je osumnjičena, u periodu od aprila 2023. do septembra 2024. godine, kao direktorka, davala instrukcije lekarima da u lekarskim izveštajima za pacijente sa akutnim stanjima alkoholisanosti, umesto da usluge naplate u pomoćnoj blagajni VMA, usluge prijave za naplatu u određeno vreme. Ovi pacijenti su bili upisani u protokol dopunskog rada, lažno prikazivajući da su pregledi izvršeni van radnog vremena. Na taj način, J.S.J. je sebi i drugima pribavila imovinsku korist u iznosu od 3.116.214,18 dinara, kršeći pravilnik o finansijskom poslovanju Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.
U drugom slučaju, Viši sud u Beogradu je odredio pritvor bivšoj direktorki Komore medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara Srbije, Radmili U., i knjigovođi te Komore, Mirjani U. Pritvor je određen da ne bi uticale na svedoke, a Radmili U. i zbog opasnosti od bekstva. Mirjana U. je iznela svoju odbranu, dok Radmila U. nije.
Prema naredbi o sprovođenju istrage, Radmili U. na teret se stavlja zloupotreba službenog položaja, dok se Mirjani U. stavlja krivično delo u podstrekavanju. Postoje osnovi sumnje da je Radmila U. od 2019. do 2023. godine, iskorišćavanjem službenih ovlašćenja, pribavila sebi i drugima imovinsku korist od oko 30 miliona dinara, uz pomoć knjigovođe. One su prebacivale sredstva sa računa Komore na svoje račune i račune povezanih lica, koristeći fiktivne račune za plaćanje. Na taj način, Radmila i Mirjana U. su se sumnjiče za protivpravno prisvajanje oko 30 miliona dinara.
Ova dva slučaja ističu ozbiljnost problema korupcije u zdravstvenom sistemu Srbije, gde se zloupotrebe službenog položaja manifestuju kroz lažne izveštaje i nelegalne finansijske transakcije. Određivanje pritvora osumnjičenima ukazuje na to da pravosudni organi preduzimaju ozbiljne mere kako bi se suzbila korupcija i obezbedila odgovornost onih koji su na visokim pozicijama u zdravstvenim institucijama.
Očekuje se da će dalja istraga otkriti sve detalje ovih slučajeva i potencijalno dovesti do šireg razotkrivanja koruptivnih praksi unutar sistema. Državne institucije i javnost prate razvoj događaja, nadajući se da će pravda biti zadovoljena i da će se postaviti temelji za transparentniji i odgovorniji sistem.