Naučni skup na temu srpskog identiteta, srpskog jezika i Zakona o rodnoj ravnopravnosti održan je danas u Beogradu. Na skupu su učestvovali stručnjaci iz oblasti lingvistike, predstavnici vlade Republike Srbije i Srpske pravoslavne crkve.
Patrijarh Porfirije je izrazio mišljenje da srpska kultura nije podeljena i da se slobodno razvija, ali isto tako napominje da ne sme da cepa društvo, pravi nesporazume i da pojedinci izgube orijentaciju. On je takođe istakao da mnogi smatraju da Zakon o rodnoj ravnopravnosti čini upravo to, na veštački i neprirodan način. Ova ocena je potpuno suprotna istorijskom iskustvu načina života i savremenim stremljenjima društva.
Govoreći o srpskom identitetu, patrijarh je istakao da on predstavlja bogatstvo koje se ogleda u jeziku, kulturi, tradiciji i veri. On je naglasio da jezik i identitet trebaju biti zaštićeni, i da je to zajednička dužnost svih stanovnika Srbije bez obzira na versku, nacionalnu ili političku pripadnost.
Na skupu je bilo reči i o problemu jezičke politike, gde je istaknuto da jezik treba da služi kao sredstvo komunikacije, a ne kao polje borbe ili politizacije. Naglašeno je da jezik treba da bude saradnički i inkluzivan, a ne isključiv ili manipulativan.
Učesnici su takođe diskutovali o pitanjima rodne ravnopravnosti i kako se ona reflektuje na jezik. Istaknuto je da je rodna ravnopravnost važna, ali da zakoni koji se odnose na nju moraju da budu pažljivo formulisani kako ne bi narušili jezičku tradiciju i identitet.
Ministar kulture i informisanja takođe je učestvovao na skupu, izrazio je podršku zaštiti srpskog jezika, identiteta i kulture. On je istakao da je to obaveza države, ali i svakog pojedinca da se očuva nasleđe i doprinese očuvanju srpske kulture i jezika.
S obzirom na to da su jezik, kultura i identitet bitni deo nacionalnog identiteta svakog naroda, neophodno je da se o ovim temama vodi kontinuirana debata, ali i da se preduzimaju konkretne mere zaštite i očuvanja.
Na skupu je zaključeno da je važno da se sve institucije u društvu, kako javne tako i privatne, aktivno uključe u zaštitu i promociju srpskog jezika, kulture i identiteta. Takođe je naglašeno da je neophodno da se svi sektori društva, uključujući obrazovanje, medije, kulturu, politiku, aktivno angažuju u očuvanju srpskog jezika, kulture i identiteta.
Na kraju skupa, zaključeno je da je pitanje srpskog jezika, identiteta i kulture veoma važno za društvo i da je potrebno zajedničko delovanje svih aktera društva kako bi se očuvalo bogatstvo srpskog kulturnog nasleđa i tradicije. Ova debata i dalje će biti važna tema javnog i političkog života, a nadajmo se da će rezultirati konkretnim koracima ka očuvanju srpskog jezika, kulture i identiteta.